iDNES.cz

Mrtvému šoférovi kamionu běžela v mobilu hra, nepozorných řidičů přibývá

  14:04
Moravskoslezská policie upozorňuje na razantní navýšení počtu řidičů, kteří se nevěnují dění na vozovce. Místo toho telefonují, píší textové zprávy nebo na mobilech dokonce hrají hry. Jako jeden šofér kamionu, který při nehodě nedávno zemřel.

Odtahový vůz přijel letos 13. května v podvečer k nehodě, která se stala na dálnici D1 u Ostravy. Najednou se zezadu přiřítil zahraniční kamion, který do soupravy narazil. Cizinec ve věku 31 let za volantem kamionu zahynul.

„Policisté při vyšetřování nehody nalezli v kabině kamionu řidičův mobilní telefon, na kterém stále byla spuštěna on-line hra,“ povzdychl si moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel.

Právě tuto nehodu Kužel uvedl jako příklad nešvarů, kterých přibývá.

„Zatímco za celý loňský rok jsme zjistili 6 859 přestupků, při kterých se řidiči věnovali takzvanému hovorovému zařízení, tak jen za letošní první pololetí jich bylo už 7 840,“ přiblížil krajský policejní ředitel.

Policie stále častěji kontroluje řidiče kamionů z jedoucího autobusu:

Dodal, že to je jen zlomek skutečného počtu řidičů používajících mobily při jízdě.

V současnosti takovým provinilcům hrozí pokuta do tisícovky a dva trestné body.

„Určitě bychom přivítali, aby se postihy znatelně zvýšily,“ upozornil Kužel. Přesnou částku nechtěl uvést. „To je věcí politiků. Ale rozhodně by to mělo být tolik, aby se lidé obávali toto nařízení porušovat.“

Měly by se výrazně zpřísnit postihy za nevěnování se řízení?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 16. července 2019. Anketa je uzavřena.

Ano 4812
Ne 205

Stejně jako v celé zemi, tak i v Moravskoslezském kraji jsou statistiky nehodovosti letos tragičtější než v minulém roce. Za první pololetí se v regionu stalo 4 890 policii hlášených nehod, což je o 145 případů více než za stejné období roku 2018. Letos při nich zemřelo 26 lidí, tedy o pět více.

Při nehodě zemřeli tři lidé

Nejtragičtější havárie se stala 20. června na silnici I/11 mezi Opavou a Bruntálem v katastru obce Neplachovice.

Nehoda u Neplachovic

Čtyřiašedesátiletý řidič z Bruntálska ve fordu předjížděl před zatáčkou jiný vůz, ale když se vracel do svého jízdního pruhu, dostal smyk a vůz vyletěl do protisměru.

Tam zrovna projížděl peugeot. „Při střetu zahynuli tři lidé - řidič fordu a muž se ženou z peugeotu,“ přiblížil René Klimek z odboru dopravní policie. V peugeotu utrpěla těžká zranění pětiletá dívenka. Podle informací iDNES.cz prarodiče jeli s vnučkou za její matkou do porodnice podívat se na sourozence (podrobněji o nehodě zde).

Americký spot varující před používáním mobilních telefonů za volantem:

Autor:
zpět na článek