iDNES.cz

Vakcína je bezpečná, ujišťují naočkovaní moravskoslezští zdravotníci

  8:16
Přes dva tisíce obyvatel Moravskoslezského kraje podstoupily první dávku očkování proti koronaviru. Jak uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová, tamní zdravotníci zatím nezaznamenali neočekávanou reakci na vakcinaci. Jen několika lidem zčervenalo místo vpichu nebo je pobolívala ruka jako u jiných očkování.

Proti koronaviru očkují i v nemocnici v Karviné - Ráji. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Největší nemocnice v regionu zahájila očkování jako první začátkem minulého týdne, současně je distribučním centrem vakcíny pro kraj. Další dodávku očekává dnes, ve čtvrtek. 

„Firma ji bude vozit jednou týdně, do konce ledna celkem 3 900 ampulí, ze kterých lze získat 19,5 až 23 tisíce očkovacích dávek. Záleží na tom, zda se podaří z jedné ampule dostat pět nebo šest dávek,“ uvedl ředitel fakultní nemocnice Jiří Havrlant.

Od minulého týdne očkuje také záchranná služba a tento týden začaly další nemocnice v kraji. Ty zatím dostaly dva tisíce vakcín. I jejich zástupci shodně uvedli, že očkovaní lidé nemají vážné zdravotní potíže, ale v ojedinělých případech lehké nežádoucí účinky. 

Například v Krnově sledují u jednoho zdravotníka bolest ramene, u dalšího mírnou bolest hlavy a zvýšenou teplotu, což bývá i u vakcíny proti chřipce. Také v Třinci-Sosně má pár lidí zarudlé místo vpichu či bolest hlavy.

„Vakcína je bezpečná a spolehlivá, výrobce ji testoval na čtyřiceti tisících lidí. Není důvod mít z ní obavy,“ ujistil například lékař a ředitel záchranky Roman Gřegoř, který se nechal naočkovat mezi prvními.

„Pokud vím od kolegů, tak nikdo nemá potíže. Jen někteří, včetně mě, do druhého dne věděli o své ruce. Ozvala se ale jen při námaze. Po každém očkování však platí, že se má člověk šetřit,“ zmínil Gřegoř.

Podle něj je nutné naočkovat nejméně dvě třetiny populace. „Jiné řešení teď neexistuje,“ dodal.

„Chápu, že někteří lidé mohou mít obavy, ale neměli by podléhat dezinformacím. Očkování je jedinou šancí jak současnou situaci zvládnout, pokud se chceme vrátit k běžnému způsobu života,“ zmínil i šéfchirurg krnovské nemocnice Bronislav Sedláček, který dostal vakcínu jako první na Bruntálsku.

Veřejnost se bude moci hlásit do registru zájemců o očkování od 15. ledna, jako první senioři starší 80 let. Od února i další zájemci. Kraj zřídí velké očkovací centrum na výstavišti Černá louka v Ostravě.

zpět na článek