iDNES.cz

Negativní vliv starých domácích kotlů na ovzduší roste, ukázal nouzový stav

  12:22
Nouzový stav potvrdil, že staré kotle na tuhá paliva negativně ovlivňují stav ovzduší. Útlum jiných zdrojů sice přinesl pokles prašnosti, ale protože lidé více topili, vzduch významně zamořovaly zplodiny z domácích kotlů. Kraj teď chystá další výměny starých kotlů. Hejtmanství rozdělí slíbenou druhou půlmiliardu, kterou od státu získalo poté, co se ta první rozebrala za 54 sekund od zahájení příjmu žádostí.

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V kraji tak ubude dalších více než čtyři a půl tisíce starých kotlů na tuhá paliva. Ty jsou v posledních letech dominantním zdrojem znečištění. Ukazují to i první výsledky hodnocení dopadů nouzového stavu.

„Ve třetím kole kotlíkových dotací jsme měli k dispozici 500 milionů, které pokryly zhruba 3 500 žádostí. Díky navýšení o půlmiliardu tak budeme moci nakonec vyhovět dalším asi 4 600 žadatelům,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Podle hejtmanství jde o výrazný posun, protože vliv domácích topenišť na stav ovzduší rychle roste, což ukázal i nouzový stav.

„Největší podniky byly nuceny výrazně snížit produkci a zdaleka ji ještě nenastartovaly do stavu před pandemií. Přesto se hodnoty prachu v ovzduší nesnížily. Naopak, oproti stejnému období v minulých pěti letech dokonce o 6,8 procenta narostly. Potvrzuje to fakt, který není populární. Za horší ovzduší si můžeme sami,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.

Továrny stály, lidé byli doma a topili

Lidé pracovali z domu a v chladnějším období museli topit celé dny. Ač byly rozptylové podmínky letos od 16. března do 19. dubna srovnatelné s pětiletým průměrem, průměrná koncentrace prachu byla v těchto pěti týdnech nouzového stavu oproti průměru vyšší. Na venkově, ale i na městských stanicích.

Odborníci na kvalitu ovzduší z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dopady nouzového stavu na kvalitu ovzduší právě zpracovávají. Obecné závěry už jsou k dispozici, podrobnější regionální výsledky budou následovat.

„Obecně, ale i pro náš region platí, že při výskytu nepříznivých rozptylových podmínek zvýšení emisí z lokálního vytápění přispělo při ochlazení k nárůstu koncentrací suspendovaných částic. Tyto meteorologické situace se vyskytly převážně v druhé polovině března a v dubnu,“ sdělila vedoucí oddělení kvality ovzduší ostravské pobočky ČHMÚ Blanka Krejčí.

Za deset let se vliv kotlů zvýšil dvojnásobně

Dodala, že kromě toho, že lidé zůstali doma a více topili, kvalitu ovzduší ovlivnily i jarní zemědělské práce a sezonní nárůst pylů, koncem března také dálkový transport. Nárůst koncentrací polétavého prachu v ovzduší byl výraznější než potenciální pokles kvůli útlumu dopravy. K omezení nepřetržitých technologických procesů v těžkém průmyslu v regionu nedošlo.

Význam vlivu lokálních topenišť na kvalitu ovzduší v kraji roste dlouhodobě. Zatímco v roce 2008 se kotle na znečištění podílely 34 procenty, v roce 2016 už to bylo 59,5 procenta. Pro rok 2018 pak hejtmanství uvádí 72 procent.

„Podíl primárních emisí suspendovaných částic z lokálních zdrojů v aglomeraci Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko v posledních letech stoupá úměrně se snížením podílu průmyslových emisí. Zvyšuje se tak potřeba zacílení opatření směrem k těmto typům zdrojů,“ potvrdila Blanka Krejčí z ČHMÚ.

zpět na článek