Konec mincí v opavské MHD. Nahradí je mobil, kreditka či lístek

  9:20
Zásadní změny odbavovacího systému čekají opavskou hromadnou dopravu. Mince skončí, platit se bude mobilní aplikací, papírovou jízdenkou či platební kartou a jednorázové jízdné zdraží. První novinky se objeví v květnu, celou změnu bude mít systém placení v MHD za sebou do roka.

(ilustrační snímek) | foto: Martin Polívka, MAFRA

„Od 1. května spouštíme mobilní aplikaci Opavská jízdenka, kterou si každý může zdarma stáhnout do telefonu,“ představil první novinku ředitel Městského dopravního podniku v Opavě Pavel Gebauer. 

Od 1. července pak podnik spustí možnost platit v MHD bankovní kartou. „Půjde o pilotní projekt. Celkem třiatřiceti terminály, které budeme mít zdarma v zápůjčce, osadíme všechny trolejbusy,“ řekl Gebauer.

Od července také lidé zaplatí více za jednorázovou jízdu, jízdné se zvýší z 13 na 15 korun. Ostatní ceny zůstanou stejné. „Naposledy se jízdné zvyšovalo 1. ledna 2012,“ poznamenal ředitel.

Příští rok se ve vozech MHD zcela změní odbavovací systém, s jeho montáží do vozů MHD se počítá v půlce roku. Přinese možnost platit bankovními kartami i do autobusů, naopak s jeho zavedením zcela skončí využívání mincí, kdy cestující za jízdu platí přímo ve voze.

„Po zrušení plateb mincemi budeme mít náhradní řešení. Po městě rozmístíme automaty, kde si lidé koupí papírovou jízdenku nebo ultralight kartu,“ uzavřel ředitel. Nastupovat se do vozů MHD v Opavě i po změně systému bude dál výhradně předními dveřmi.