Lidé mají kontejnery na použité oleje u dveří. Třídit ale nechtějí

  16:26,  aktualizováno  19. ledna 7:46
Zhruba dvě stě tun olejů a jedlých tuků z domácností odevzdali v minulém roce lidé v Moravskoslezském kraji do speciálních kontejnerů k tomu určených. Vyplývá to z dat projektu Třídímolej. cz, který má na starosti svoz ze sedmdesáti procent území kraje. Podle odborníků je to ale jen zlomek toho, co měli lidé odevzdat.

Třídění použitého kuchyňského oleje je v Česku povinné. | foto:  František Vlček, MAFRA

Města a obce mají od loňského 1. ledna zákonnou povinnost zajistit svoz olejů a jedlých tuků z domácností. Projekt Třídímolej.cz je zpracovává v areálu bývalého dolu Vrbice v Ostravě-Hrušově. 

„Z odpadu je druhotná surovina pro petrochemický průmysl, biosložka do pohonných hmot nebo stoprocentní letecké biopalivo,“ uvedla Marcela Skokanová, mluvčí Třídímolej.cz. Firma sváží zbytky také z gastroprovozů. Za minulý rok to bylo v Moravskoslezském kraji zhruba 850 tun.

Pracovníci projektu Třídímolej.cz podle počtu obyvatel spočítali, kolik odpadu by měli lidé v jednotlivých městech průměrně spotřebovat. Například Rýmařovští se zhruba devíti tisíci obyvateli měli loni sesbírat dvanáct tun olejů a jedlých tuků. Ve speciálních kontejnerech ale skončilo 969 kilogramů.

Přesto vedení technických služeb v Rýmařově hodnotí svozy přímo z ulic pozitivně. „Služba se postupně rozbíhá, potenciál je mnohem větší. Je dobře, že se oleje a tuky likvidují jinde a nezatěžují kanalizaci, o kterou se staráme,“ řekla Irena Orságová, jednatelka Městských služeb Rýmařov.

Zaměstnanci organizace zkusí letos čísla vylepšit. „Do kontejnerových hnízd přidáme osm dalších popelnic,“ dodala Irena Orságová.

Většina měst v kraji zvolila při povinnosti svážet tuky a oleje spolupráci se soukromou společností, která se o kontejnery i recyklaci postarala. I před novým zákonem ale bylo možné tento odpad odevzdávat. Jen to nebylo tak jednoduché.

„Už asi dvacet let mohou lidé odkládat jedlé tuky a oleje v našich sběrných dvorech,“ řekla Vladimíra Karasová, tisková mluvčí OZO Ostrava. Objem takto odevzdaného odpadu je malý, podle vedení OZO Ostrava to ale má smysl. „Pro zájemce tuto možnost likvidace zbytků z kuchyně zachováme i v příštích letech,“ sdělila Krasová.