iDNES.cz

Ostravská Liberty čelí krizi mimo jiné snižováním platů svých manažerů

  9:14
Po přerušení provozu jedné z vysokých pecí přichází vedení společnosti Liberty Ostrava s dalším úsporným opatřením. Ovlivní i platy zaměstnanců.

Areál huti Liberty Ostrava | foto: Liberty Ostrava

„Současná pandemie ovlivňuje naše podnikání dosud nevídaným způsobem. Tato skutečnost staví společnost do značného finančního rizika zejména z pohledu cash flow. V některých divizích společnosti jsme byli nuceni omezit výrobu,“ řekla Barbora Černá Dvořáková, mluvčí společnosti Liberty Ostrava.

Jako jedno z opatření proti krizi zůstanou někteří zaměstnanci na čas doma.

„Většina TH pracovníků nebude z důvodu překážky na straně zaměstnavatele ve stanovené dny během května vykonávat své pracovní povinnosti a bude doma na 70 procentech platu,“ řekla mluvčí.

„Půjde o čtyři dny, které určí v květnu nadřízený zaměstnanců,“ doplnila.

Společnost tak ušetří část platů zaměstnanců. „Situace je, jaká je, chod huti se jak kvůli koronaviru, tak kvůli odstavení vysoké pece omezil. Dělníků se toto opatření netýká, stejně jako mistrů. Je to opatření, které kvůli okolnostem přijímáme,“ komentoval situaci odborový předák Liberty Ostrava Petr Slanina.

O peníze ale nepřijdou jen zaměstnanci. „Jako projev solidarity se vedení společnosti, od generálního ředitele až po ředitele závodů, dobrovolně zavázalo ke snížení platu za květen a červen. U generálního ředitele půjde o 30, u vrcholového vedení o 20 a u ředitelů dceřiných společností a závodů o 10 procent,“ dokončila mluvčí.

Ostravská huť není jedinou, která chce krizi čelit i snižováním mzdových nákladů. Další firmy pak čekají, jak se ekonomická situace vyvine v budoucnosti. 

Firmy zatím sahají lidem na platy spíše okrajově

Jednou z nich jsou i lázně Sanatoria Klimkovice, které kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišly v dubnu o všechny klienty.

„Kolem 80 procent zaměstnanců zůstalo doma z titulu překážky v práci na straně zaměstnavatele s výplatou mzdy ve výši 100 procent,“ přiblížil dopady krize Jozef Dejčík, prokurista Sanatorií Klimkovice. 

Výpadek příjmů se zatím projevil hlavně na plánech do budoucna. „Pozastavili jsme především investice a opravy, výši platů zaměstnanců i všechny benefity jsme prozatím zachovali. Nemáme v úmyslu ani propouštět. Vše ale závisí na tom, zda se alespoň částečně podaří dohnat ztráty a zda se nebude opakovat koronavirová krize například na podzim. Pak bychom totiž opravdu museli přistoupit k výraznější redukci nákladů, nevyjímaje personálních, a to včetně snižování počtu zaměstnanců,“ naznačil Dejčík možné varianty dalšího vývoje.

V některých firmách se vliv krize projevil na platech jen okrajově. „Nerušíme nic z platových podmínek a benefitů, které máme v kolektivní smlouvě, jen jsme pozastavili benefit za neabsenci, tedy odměny lidem za to, že nechybí v práci kvůli opakovaným nemocenským. Ty v době koronavirové epidemie postrádaly smysl. Také nevyplácíme mimořádné odměny, protože firma teď zdaleka nejede na plnou kapacitu,“ řekl Adam Drastich, výkonný ředitel PF Plasty v Chuchelné.

Krize se může v dlouhodobém měřítku projevit na platech zaměstnanců i jinde. „Byli jsme první automobilka v Česku, která zahájila po odstávce výrobu. Již měsíc vyrábíme. Mzdy jsme tak nesnižovali, většina bonusů je vyplácena. Ohrožena je pouze výplata bonusu navázaného na plnění pololetního výrobního plánu,“ vysvětlil Pavel Barvík, mluvčí automobilky Hyundai.

zpět na článek