Ostravská zoo se těší na potomky nově dovezených zvířat včetně lva a žirafy

  14:52
V minulém roce odchovali v ostravské zoo skoro dva tisíce mláďat. Nově dovezená zvířata z jiných zahrad už utváří chovné páry a v budoucnu by měla také vyvést mláďata. S obnovou chovů v ostravské zoo pomohou mladý lev, žirafák, onager či samec kočky cejlonské.

Mladý samec se už seznamuje se samicemi, tříletou a osmnáctiletou. | foto: Monika Vlčková, ZOO Ostrava

Zatímco v přírodě už je jeleček teuchitlánský vyhubený, Zoologická zahrada a botanický park Ostrava tyto drobné kaprovité ryby rozmnožuje. Jako jediná z evropských zahrad. A podobných úspěchů slaví každý rok mnohem víc.

„Loni se podařilo v zoo odchovat 1 823 mláďat 135 druhů. Opět mezi nimi byla plejáda vzácných a raritních odchovů včetně jelečků teuchitlánských a dalších druhů ryb, ptáků i savců, které patří v přírodě mezi ohrožené vyhubením,“ uvedla mluvčí zoo Šárka Nováková.

Přesto se ne všem zvířatům daří rozmnožovat tak, jak si odborníci přejí. Některé chované páry totiž potomky neplodí, jiné jich naopak mají tolik, že po čase je nutné zvířata v páru nebo ve skupině obměnit.

V poslední době tak zoo dovezla řadu zvířat, která mají založit nové chovy. Díky tomu zahrada nyní doufá například v potomky nových samců dvou druhů savců: lva indického a žirafy Rothschildovy.

Zatímco tříletý žirafák, který přijel v prosinci z polské Poznaně, se sžívá se dvěma samicemi ve věku tří a 18 let, s nimiž založí novou chovnou skupinu, tříletý lev ze Zoo Frankfurt je v Ostravě už od května, ale sám. Se samicí se vidí přes mříže. Blíž k sobě zatím nesmí.

„Samec je moc mladý, zpočátku si zvykal na nové prostředí i návštěvníky. Teď musí zesílit a dospět. Samice je starší, dominantnější. Jejich první setkání nedopadlo nejlépe. Nechceme, aby samce další potíže odradily. Dřív vyrůstal jen s matkou a sourozenci,“ vysvětlila Nováková, proč spojení páru odkládá. Samice navíc kvůli věku už asi neporodí. „Sháníme mladou lvici, ale není to snadné,“ dodala mluvčí.

Největší chovná skupina onagerů v Evropě

Nového samce zoo loni dovezla také samicím divokého asijského osla – onagera. „Naše chovná skupina onagerů je největší v zoologických zahradách Evropy. Protože už jsme měli několik mláďat od původního samce, doporučil koordinátor chovu obměnu,“ řekla Nováková.

Nové chovné páry nyní zoo sestavuje i ze tří druhů vzácných bažantů nebo z koček cejlonských, což je nejmenší druh kočky na světě.

„Kočky cejlonské jsou v Ostravě od roku 2012. Dva páry odchovaly deset mláďat. Nyní jsme zakladatele našeho chovu předali jiným zoo, ponechali si jen dvě poslední mladé samičky a z Německa dovezli jiného samce, abychom sestavili nový chovný pár,“ popsala mluvčí.