Ostravský lev Sohan se stane muzejním exponátem. Už jej preparují

  17:36
Samce lva indického Sohana museli minulý týden ošetřovatelé ostravské zoo nechat utratit, lidé jej ale budou mít možnost vídat dál. Stane se novým přírůstkem Slezského zemského muzea v Opavě, kde jeho preparát rozšíří výjimečnou sbírku velkých šelem.

Lev Sohan musel být utracen. | foto: Pavel Vlček

První práce na preparaci vzácného lva už začaly. Do vzniku hotového exponátu to ale potrvá řadu měsíců. „Vzali jsme míry, protože každý kus je proporčně jiný, a vše jsme zdokumentovali. Kůže se teď musí nechat vyčinit za použití kyseliny mravenčí v činicím roztoku,“ popsal preparátor Slezského zemského muzea Michal Jakubec.

To trvá týdny. Muzejní pracovníci mezitím u specializované firmy objednají model, jenž vyplní tělo lvího samce. „Ten je z polyuretanu a my jej pak s použitím rašple a dalších pomůcek obrousíme a dotvarujeme přesně na míru,“ doplnil Jakubec. Na model se potom kůže natáhne, místa řezu se sešijí a s pomocí keramické hlíny se dotvoří detaily.

Kdy hotový exponát uvidí návštěvníci, zatím není stanoveno. „Vznik preparátu je práce minimálně na půl roku,“ poznamenal mluvčí Slezského zemského muzea David Váhala. Doplnil ale, že poprvé lva muzeum v každém případě vystaví v Historické výstavní budově. „V rámci některé z výstav, ať už půjde o nové přírůstky, nebo jinou tematickou výstavu,“ upřesnil mluvčí. Poté by se lev indický mohl stát součástí expozice připravované v Arboretu Nový Dvůr.

Slezské zemské muzeum s ostravskou zoologickou zahradou spolupracuje dlouhodobě a dermoplastické preparáty tamních zvířat úspěšně vystavuje. Ozdobou jeho sbírek je například sloní samec Calvin, o nějž zoo přišla v roce 2015. Jde o jediný preparát slona indického v republice a lidé jej obdivují v Historické výstavní budově muzea společně s preparátem dvouleté sloní samičky Sumitry, jednoho z ostravských mláďat. Ta v roce 2016 uhynula na sloní herpes virus.

Lva indického Sohana musela zoo nechat utratit minulý týden kvůli rychlému zhoršování zdravotního stavu. Samci bylo téměř 17 let, v přírodě se lvi dožívají 12 až 14 let. Spolu s preparátem si návštěvníci muzea prohlédnou i jeho lebku.