iDNES.cz

Senát lékařské fakulty v Ostravě odmítl po aféře s protekcí odvolání děkana

  12:12
Boj o to, zda odejde, nebo zůstane v čele Lékařské fakulty Ostravské univerzity děkan Arnošt Martínek, stále pokračuje. Akademický senát fakulty, který musel projednat návrh rektora univerzity Jana Laty na Martínkovo odvolání, nakonec podpořil jeho setrvání ve funkci.

„S rektorovým podnětem nesouhlasilo 12 z 18 senátorů, dva se zdrželi a čtyři byli pro,“ řekla mluvčí fakulty Hana Hanke.

Rektor Lata už před prázdninami vyzval Martínka, aby sám rezignoval. O to jej žádali i děkani dalších fakult. Podle jejich mínění by totiž měl přijmout osobní odpovědnost za chyby, které se děly při přijímání mediků v minulých letech.

V době sporů mezi současným vedením lékařské fakulty a exděkanem Pavlem Zončou, kterého soud načas vrátil do funkce, vyšlo najevo, že děkani včetně Martínka přijímali na odvolání ke studiu medicíny i studenty z lékařských rodin, kteří nezvládli zkoušky.

Rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

Rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

Případem se zabývá Národní akreditační úřad pro vysoké školství. Ten v srpnu zahájil s fakultou správní řízení a chystá kontroly přijímacího řízení i v jejích ostatních oborech a také namátkové kontroly na dalších fakultách.

Martínek rezignaci odmítá stejně jako důvody, které rektora vedly k zahájení procesu jeho odvolání. „Šlo o systémové chyby univerzity,“ brání se. Senátory upozornil, že jeho odchod by mohl zkomplikovat nový akreditační proces oboru všeobecné lékařství a navíc může ohrozit i projekt cvičné nemocnice.

Tím, že jej podrželi senátoři fakulty, ale proces odvolávání nekončí. O rektorově návrhu bude brzy hlasovat i akademický senát univerzity a jeho stanovisko rozhodne.

Vnitřní boj univerzitě škodí. Pokud příští rok neobhájí reakreditaci oboru všeobecné lékařství, nebude moci přijímat nové mediky.

zpět na článek