Chytré senzory ostravských vědců hlídají hladinu kyslíku v nemocnici

  14:36
Hladinu kyslíku v ovzduší covidových stanic Fakultní nemocnice Ostrava hlídají bezdrátové senzory vyvinuté vědci Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Plyn používají lékaři při kyslíkových terapiích, zvyšuje ale nebezpečí požáru a výbuchu.

Senzory i s dálkovým přijímačem, kterým technici monitorují hladinu kyslíku v ovzduší | foto: VŠB – Technická univerzita Ostrava

Konstruktéři z katedry kybernetiky a biomedicínského inženýrství Radovan Hájovský, Jan Velička a Martin Pieš senzory vyrobili během tří měsíců přímo pro zdravotnické zařízení. Čidla se totiž nedala koupit, ale nemocnice je z bezpečnostních důvodů potřebuje při léčbě kyslíkem, kterou využívají lékaři také u covidových pacientů.

„Museli jsme najít vhodný senzor, zapojení, bezdrátovou technologii i konstrukční řešení,“ uvedl vedoucí týmu Radovan Hájovský.

Vědci první prototyp zkoušeli v laboratorních podmínkách. Další dva hotové přístroje už přímo v nemocnici, a to od loňského ledna.

Mluvčí Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava Petra Hájková upozornila, že na jednotkách, kde se léčí kyslíkovou terapií, může příliš vysoká koncentrace kyslíku způsobit výbuch nebo požár. A tak nemocnice po zkušebním provozu potřebovala více čidel.

„Mít přehled o hodnotách zlepší bezpečnost, protože obsah tohoto plynu se může kvůli kyslíkové terapii zvýšit. Proto jsme se rozhodli rozšířit sledování koncentrace kyslíku do dalších místností,“ uvedl Marek Gajovský, vedoucí oddělení zdravotnické techniky fakultní nemocnice.

Ve zdravotnickém zařízení je teď pět bezdrátových senzorů. Technici sledují hladinu koncentrace kyslíku online. „Mají nastavené bezpečné hodnoty a při jejich překročení přijde upozornění,“ dodala Hájková.