Žíravina z prasklé cisterny tekla i centrem Nového Jičína, uniklo 2000 litrů

  8:50,  aktualizováno  10:50
Pondělní havárie polské prasklé cisterny s unikající kyselinou chlorovodíkovou mohla mít podle zjištění MF DNES daleko závažnější následky než „jen“ ekologické. Mnoha lidem hrozilo velké nebezpečí a jednu ženu dokonce museli převézt do nemocnice. Na zhruba patnácti kilometrech vyteklo asi dva tisíce litrů žíraviny.

Hasiči při zásahu po uniku kyseliny chlorovodíková z poškozené cisterny v Novém Jičíně - Bludovicích. (4. října 2021) | foto: Tomáš Lach, HZS MSK

Jak totiž vychází najevo, kyselina používaná například na čištění odpadů se nešířila mimo jedoucí soupravu pouze v novojičínské místní části Bludovice, ale také předtím na silnici I/57, tedy i v centru okresního města Nového Jičína. A to v době dopravní špičky.

„Stála jsem s dětmi u okružní křižovatky nedaleko hasičské stanice, když přijížděl kamion. Všimla jsem si, že z něj něco vytéká, tak jsme rychle asi o krok ustoupili,“ popsala 39letá žena, která do Nového Jičína přijela z nedalekého Štramberku, co se dělo v pondělí před 16. hodinou (o havárii jsme psali v článku Z cisterny u Nového Jičína unikala kyselina, hasiči evakuovali desítky lidí).

Vzápětí se po místě, kde předtím stáli, rozlila tekutina. „Na chodníku to zašumělo, až zasyčelo, a začal se šířit štiplavý zápach. Utekli jsme a já okamžitě volala policii,“ popsala žena, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Další podobně nepříjemné prožitky se objevily i na sociálních sítích, kde dokonce jedna pisatelka zmiňuje zranění ženy v obci Kunín.

To potvrdil i krajský mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. „Vyjížděli jsme tam k 36leté ženě s obtížemi po nadýchání výparů chemické látky. Po ošetření byla převezena na interní ambulanci novojičínské nemocnice. Pacientka byla při vědomí a mimo ohrožení života,“ řekl.

Policie případ šetří zatím kvůli podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti, vyloučila tedy úmysl. Za volantem seděl 62letý polský řidič, který žíravinu přepravoval z Polska do Maďarska. Podle prvotních zjištění se technická závada objevila při sjezdu z dálnice D1 u Hladkých Životic.

Řidič si úniku nevšiml, zastavili ho lidé

Souprava pak jela přes obce Kunín a Šenov u Nového Jičína, dále průtahem Novým Jičínem, až řidiče u restaurace v Bludovicích zastavili lidé, kteří si úniku všimli.

Kamion s návěsem převážel 24 tisíc litrů 31procentní kyseliny chlorovodíkové. „Po přečerpání a zajištění zbytku v cisterně bylo předběžně stanoveno, že vyteklo asi dva tisíce litrů látky,“ konstatoval policejní mluvčí René Černohorský.

Kyselina se v Bludovicích dostala i do tamního potoku Zrzávka. Hasiči společně s policisty evakuovali přes třicet lidí z okruhu 100 metrů, doprava frekventované silnici byla uzavřená do druhé hodiny v noci.

Zkontrolujte si studnu, žádá radnice

Mimořádnou událost řešili i na novojičínské radnici. „Vinou globálního výpadku sociálních sítí a služeb operátorů nám bohužel nefungoval městský rozhlas. Obyvatele Bludovic ale bezprostředně po havárii obcházeli hasiči a město mělo připravenou tělocvičnu pro evakuované osoby. Kromě jedné paní, která kvůli zdravotní indispozici byla převezena do našeho domu zvláštního určení se sociální službou, nikdo prostory ve škole nevyužil,“ uvedl starosta Stanislav Kopecký.

Odbor životního prostředí pak doporučil lidem s bydlištěm do sta metrů od místa havárie, aby si nechali zkontrolovat studnu a změřit pH vody. „Kyselina sice podle našich informací nezasáhla soukromé pozemky občanů, ale z důvodu předběžné opatrnosti doporučujeme důkladně omýt pod tekoucí vodou ovoce a zeleninu ze zahrad, které jsou v okruhu sta metrů od místa, kde vytekla kyselina,“ zmínila vedoucí odboru Eva Bártková.

Autor: