Kůň zapadl do žlabu, káčata do kanálu. Hasiči všechny zachránili

  13:28
Koně z krmného žlabu museli vyprostit speciální technikou moravskoslezští hasiči. Kachně, která u kanálu čekala na svá uváznutá káčata, později pomohli poměrně snadno.

Ke dvěma případům zvířat v nouzi jeli v pondělí 9. května moravskoslezští hasiči. Nejdříve se museli postarat o koně, který uvízl v krmném žlabu ve své stáji v Heřmánkách na Novojičínsku.

Když přijela záchrana na místo, kůň nervózně kopal a cukal nohama. Ty hasiči přivázali. Na zádech a na nohou měl škrábance, otekla mu také hlava, protože ji musel několik hodin držet nepřirozeně vychýlenou.

„Žlab měl půdorys asi dva metry krát metr. Kůň se v něm nemohl ani hnout. Hasiči odsekali kratší stranu cihlového kvádru, na odstranění delší strany použili hydraulický rozpínací pytel, který mají na dopravní nehody pro vyprošťování lidí,“ sdělil Petr Kůdela, mluvčí krajských hasičů.

Zvíře dostalo infuzi od veterináře. „V zajetí žlabu ležel kůň nejspíš od noci z neděle na pondělí. Pravděpodobně chtěl dosáhnout na zbytky sena na dně žlabu, předníma nohama stoupl na dno a uklouzl po linoleu, které ho přikrývalo,“ doplnil Kůdela.

Kachna na svá káčata počkala

Jednodušší práci se záchranou zvířat měli v pondělí po osmé hodině večer hasiči v Ostravě-Hrabové. Pracovníci místního průmyslového areálu je upozornili na kachnu, která kolem nich nervózmě pobíhá a zoufale káchá.

„Její kachničky se tísnily na dně úzkého, metr hlubokého kanálu s úzkým otvorem. Hasiči je opatrně vylovili podběrákem,“ sdělil mluvčí.

Za dozoru dospělé kachny dostali hasiči nahoru postupně sedm káčat. Ta vždy po vylovení rychle utíkala za svou matkou. Po vyproštění všech mláďat převezli zachránci celou kachní rodinu mimo průmyslovou zónu a vypustili je do přírody.

Autor: