iDNES.cz

Depozitář i sklady. Prostranství u vyhořelé Karnoly získává konkrétní podobu

  17:56
Náměstíčko na místě vybouraných částí, uložení muzejních exponátů, sklady či kanceláře pro místní firmy a instituce i obnova historicky cenných prostor a vybavení. Budoucnost vyhořelé textilky Karnola v Krnově má první obrysy. Nový venkovní areál přivítá první návštěvníky už příští rok.

Hasiči zasahují při požáru bývalé krnovské textilky Karnola. Jde o národní kulturní památku. (20. prosince 2017) | foto: Facebook: Krnov - oficiální stránka města

Veřejné prostranství vznikne na místě nynější kotelny. Tu čeká demolice a celá plocha se otevře do centra města.

„Projektovou dokumentaci máme připravenou,“ informovala mluvčí krnovské radnice Dita Círová s tím, že se chystá vyhlášení zadávacího řízení tak, aby se bourat mohlo během prvního čtvrtletí následujícího roku.

Projekt předpokládá dvanáctimilionové náklady a zahrnuje i vyčištění a obnovu celé plochy. „Venkovní areál by se mohl už příští rok otevřít veřejnosti, a to ze strany od Mlynářské ulice a areálu zámku. Na revitalizovaném veřejném prostranství se budou konat například kulturní akce nebo farmářské trhy,“ doplnila mluvčí.

Areál Karnoly je poté, co začátkem letošního roku město odmítlo stamilionovou evropskou dotaci na jeho přestavbu v textilní muzeum, zavřený a zabezpečený. Textilku tvoří několik budov, z nichž jedna, právě ta nejcennější, jež je národní kulturní památkou, vyhořela. Ostatní prostory lze využít.

Pokračuje třídění vzorníků

„Do doby, než se přistoupí k obnově budov, město nabídlo prostory místním firmám a institucím,“ upřesnila Círová. Zároveň se tam plánuje umístění muzejních depozitářů. Nedostatek místa pro exponáty trápí krnovské Městské muzeum dlouhodobě.

Mezi nutnými investicemi, které plánuje Krnov zvládnout v nejbližší době, je oprava střech všech budov kromě vzorkovny s předběžně odhadovanými náklady na deset milionů. 

Také by se měly odstranit následky požáru v objektu vzorkovny, vyměnit ohořelé stropní konstrukce, části podlah a dřevěné nosné sloupy, opravit okenní výplně, zbudovat příčky, jež tvořily v dezinatuře kóji pro vzorníky a prostor kanceláře, a obnovit omítky.

Počítá se i s menším muzeem, přípravy obnovy poničeného vybavení vzorkovny vrcholí. Hotové jsou restaurátorské záměry půldruhé desítky textilních strojů, čeká se na potřebná vyjádření a stanoviska krajského úřadu k nim.

„V srpnu se uskuteční jednání, na kterém se bude diskutovat, které stroje a v jakém rozsahu se zrestaurují. Až město obdrží veškerá vyjádření památkové péče a určí počet strojů a rozsah jejich oprav, vyhlásíme zadávací řízení,“ vysvětlila mluvčí Círová.

Obnova strojů přijde na více než sedm milionů

Na obnovu unikátního uceleného souboru mechanických i ručních tkalcovských stavů a tkacích, soukacích a snovacích strojů Krnov dostal desetimilionovou krajskou dotaci. Podle prvotních odhadů by obnova strojů, které se stále nacházejí ve vyhořelé budově, měla přijít na sedm a půl milionu. Konkrétní částka bude jasná po veřejné soutěži.

Třídí se také historické vzorníky látek, dezénových knih a dokumentů z archivu textilky, poškozené ohněm i vodou použitou k hašení požáru. Po zmrazení se vysušují a dělí na zachovalé, poškozené, ale cenné a vhodné k uchování, a pak na ty, jejichž záchrana už není možná. „První várka už je vytříděná a hledáme místo, kam je uložit,“ popsala vedoucí Městského muzea Krnov Ľubica Mezerová.

19. února 2020

zpět na článek