iDNES.cz

Zarostlé tůně se lidem nelíbí, podle lesníků ale žabinec čistí vodu

  16:22
Tůně v krnovské místní části Ježníku mají hladinu pokrytou zelenou vrstvou žabince. Lidem se to nelíbí. Podle lesních správců ale naopak rostlina tůním prospívá, protože přirozeně čistí vodu.

Okřehek menší, který zarostl tůně na Ježníku, pomáhá čistit vodu. | foto: Christian Richter

V uměle vybudovaných nádržích roste okřehek menší, vodní rostlina s malými listy, které se lidově říká žabinec.

„Tuto zelenou jednoletku pojídají divoké kachny. Zároveň umí hromadit těžko rozložitelné prvky, které se do vody dostávají z chemicky ošetřených polí nebo komunálních odpadních vod,“ uvedl Ivan Vrátný, jednatel Lesní správy města Krnova.

Okřehek podle něj rozkládá zbytky pesticidů, těžkých kovů, léků. Ty se mohou do vody dostat z okolních polí nebo kanalizace. „Žabinec umí odstranit až 99 procent prvků rozpuštěných ve vodě,“ dodal.

Na Ježníku je kaskáda vodních nádrží, jsou to tři obnovené tůně podél Ježnického potoka a jedna nová, vybudovaná nad bývalým sanatoriem. Zadržují vodu při vydatnějších srážkách, v období sucha z nich potom postupně odtéká. „Kvůli žabinci mohou vypadat zanedbaně, chystali jsme je ale jako biotopy, ve kterých poroste i tato rostlina,“ uzavřel Vrátný.

Na Ježníku zároveň dělníci staví kanalizaci, tento týden a na začátku srpna omezí provoz pro auta. „Chceme zajistit přípojky k domům v úseku od penzionu Hermes po kapličku,“ uvedla mluvčí radnice Dita Círová.

zpět na článek