V Moravskoslezském kraji klesla kriminalita na nejnižší úroveň za 30 let

  9:02
Bezpečněji než loni ještě v Moravskoslezském kraji v novodobé historii nebylo. Podle policejních statistik se stalo 19 635 trestných činů, což je o 17,8 procenta méně než předloni. Nejhůře bylo v roce 1993, kdy se na území současného kraje stalo 56 194 trestných činů.

Rok 2020 bude v Moravskoslezském kraji navždy zaspán zejména jako rok šíleného žhářského útoku v Bohumíně, při kterém zemřelo jedenáct lidí. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„V minulém roce jsme objasnili 10 719 skutků, což činí 54,59 procenta. Pokud bychom přičetli 1 997 dodatečně objasněných loňských činů v letošním roce, objasněnost se zvýší na 64,67 procenta,“ uvedla policejní mluvčí Soňa Štětínská.

I tyto hodnoty jsou od roku 1990 nejlepší. Moravskoslezská policie dosud měla nejvyšší objasněnost v roce 2018, a to 53,08 procenta. Nejméně úspěšní pak vyšetřovatelé byli v roce 1992 s objasněnými 26,76 procenta trestných činů.

Na výjimečnost loňského roku měla jistě vliv i koronavirová pandemie. „Nedisponujeme jednoznačnou odpovědí, do jaké míry se tak stalo, lze však usuzovat, že covid-19 byl jedním z faktorů,“ připustila policejní mluvčí. 

Důkazem může být i to, že nejmarkantnější pokles, a to více než 48 procent, byl loni u kapesních krádeží. Kapsáři totiž měli v době omezení vycházení, uzavřených pohostinství i většiny obchodů mnohem méně možností a zjevně užší výběr obětí.

K mimořádným loňským výsledkům nepochybně přispělo i zvýšení hranice trestného činu z 5 tisíc korun na dvojnásobek, které začalo platit od 1. října 2020, tedy celé poslední čtvrtletí.

Snížení aktivity pachatelů trestných činů však neplatí bezvýhradně, vyšší počet protizákonných činů než v roce 2019 se stal například v oblasti padělání a pozměňování peněz nebo krádeží součástek motorových vozidel.

Region i přes výrazný úbytek kriminality zůstal v rámci republiky na druhém místě za Prahou, kde se stal dvojnásobek moravskoslezského počtu, a před Středočeským krajem. Platí rovněž, že čím lidnatější část kraje, tím vyšší počet trestných činů a současně nižší objasněnost.

Všechny vraždy kriminalisté objasnili

Velmi sledovaným údajem zůstává i počet vražd, těch se loni na území kraje stalo třináct. To je sice o pět méně než předloni, nicméně to však nepředstavuje nijak výjimečné číslo. Vždyť třeba v roce 2018 se stalo dokonce „jen“ sedm nejvážnějších trestných činů. 

„Moravskoslezští kriminalisté všechny skutky objasnili,“ zdůraznila Štětínská a dodala, že poslední dosud neobjasněná vražda je z roku 2015.

Ačkoliv u dvanácti vražd se pachatel i oběť osobně znali a v jednom případně útoku napadený útočníka činu neznal, předcházela mu však vzájemná hádka, Štětínská upozornila, že vyšetřování bylo mnohdy náročné.

Policie dokončila vyšetřování střelby v nemocnici

„Například na začátku července bylo nahlášeno pohřešování ženy z Karvinska. Policisté po důkladné a náročné práci zjistili, že na smrti ženy, jejíž tělo bylo později nalezeno, měla podíl jiná osoba a nakonec byl obviněn 38letý muž,“ popsala jeden z případů.

Rok 2020 se do historie krajské kriminality zapíše ještě dvěma údaji. V srpnu vyšetřovatelé uzavřeli střelbu v ostravské fakultní nemocnici z prosince 2019, při níž 42letý pachatel zavraždil sedm lidí. Protože však viník nedlouho poté spáchal sebevraždu, případ byl odložen

Jenže v tomtéž měsíci se stal další otřesný případ, s ještě vyšším počtem obětí. V sobotu 8. srpna v panelovém domě v Bohumíně 54letý muž rozlil benzin na vstupní dveře i dovnitř bytu, kde se konala narozeninová oslava. Jedenáct lidí ve věku 8 až 73 let zemřelo, dalších deset bylo zraněno (podrobněji zde). 

„Už je toho na jeden kraj nějak moc,“ zmínil tehdy v souvislosti s poměrně vysokým počtem mimořádných událostí krajský policejní ředitel Tomáš Kužel.

Zásah hasičů při požáru v Bohumíně v srpnu 2020

9. srpna 2020

Autor: