Ukrajinec dostal za smrt krajana šest let, na trestu se dohodl se žalobcem

  13:26
Krajský soud v Ostravě hned druhý den rozhodl v případu květnové smrti ukrajinského dělníka Sergeje B. v Kopřivnici na Novojičínsku. Jeho krajan, čtyřiadvacetiletý Vitalij Serhijenko, dostal za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti šest let vězení. Na trestu se dohodl se státním zástupcem, společnému návrhu pak soud vyhověl.

Obžalovaný Vitalij Serhijenko v soudní síni, navrhovaný trest devět až deset let vězení nepřijal. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Neštěstí se stalo 17. května před ubytovnou v Komenského ulici v Kopřivnici. V nočních hodinách se tam silně opilý sedmatřicetiletý Sergej B. dostal do sporu s Čechem Michalem Šaradym, do čehož se vložil právě Serhijenko a svého krajana podle žalobce udeřil.

Ten ještě dokázal vstát, na nohou se však sotva udržel. Po další ráně dopadl hlavou na beton a utrpěl závažná poranění mozku.

Vyšetřovatelé měli k dispozici i záznam z nedaleké kamery, z něhož bylo patrné, jak Serhijenko předváděl různé bojové postoje a svého opilého krajana dvakrát napadl.

Serhijenko se Šaradym pak podle spisu odtáhli bezvládné tělo na recepci blízké ubytovny, kde ho až ráno našli její pracovníci. Následoval transport do ostravské fakultní nemocnice, kde však těžce zraněný muž zemřel. Jak uvedl státní zástupce, příčinou bylo rozsáhlé poranění mozku.

Serhijenko se Šaradym se v úterý u soudu přiznali a souhlasili i s popisem svého provinění. Serhijenko však s návrhem trestu ve výši devět až deset let vězení s následným vyhoštěním z České republiky na neurčito nesouhlasil.

Poté, co žalobce uvedl, že prvotní návrh stanovil ještě před úplným doznáním obžalovaného, přičemž je ochoten z trestu slevit, obě strany souhlasily s jednáním o dohodě na trestu.

To je u závažných případů možné teprve od letošního října. Pokud dohodu obžalovaného se státním zástupcem schválí soud, nemusí se konat obvyklé jednání s dokazováním. Cílem je zrychlit soudní líčení.

To se stalo i v tomto případě. „Soud schválil šestiletý trest odnětí svobody pro obžalovaného Serhijenka, po propuštění z vězení bude vyhoštěn na deset let,“ uvedla mluvčí ostravského krajského soudu Klára Krystynová.

Šarady obžalovaný z neposkytnutí pomoci zraněnému muži vyvázl s podmíněným trestem 10 měsíců s odkladem na zkušební dobu dvou let.

Autor: