Bývalý zaměstnanec chtěl špehovat firemní zakázky, dostal podmínku

  13:50
Krajský soud v Ostravě udělil dva podmíněné tresty mužům, kteří chtěli do počítače bývalého zaměstnavatele instalovat hackerský program na zjištění přístupových hesel. Neuspěli. Jejich někdejší kolega, jemuž nabízeli úplatek, vše oznámil nadřízeným.
Krajský soud v Ostravě. (ilustrační snímek)

ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Případ z oblasti kyberšpionáže se odehrál v prostředí firem prodávajících zejména průmyslová ložiska.

Jednačtyřicetiletý muž nejdříve pracoval jako obchodní ředitel u společnosti na Frýdecko-Místecku, načež odešel do konkurenční firmy ve stejném regionu. Zároveň chtěl, aby mu zůstal přehled o zákaznicích a zakázkách předchozí firmy, a on tak získal konkurenční výhodu.

„Domluvil se s kolegou, který v předchozí firmě dříve pracoval jako skladník a ten kontaktoval bývalého kolegu. Tomu nabídli dvacet tisíc korun, když do počítače, kde je i centrální emailová schránka, instaluje speciální program na odhalení přístupových hesel,“ uvedl státní zástupce Jaroslav Jurka. Stejnou částku by muž dostával každý měsíc, kdy by zařízení zůstalo v provozu.

Obžalovaný prý měl strach o vyplacení slíbených financí

Kontaktovaný muž naoko souhlasil, ve skutečnosti však vše oznámil nadřízeným a ti policii. Když dostal první odměnu za prázdný datový nosič, policie jeho bývalé kolegy zadržela.

Obžalovaný muž přiznal pořízení a nabízení speciálního sledovacího programu. Tvrdil však, že se dozvěděl o špatných ekonomických výsledcích předchozího zaměstnavatele a dostal strach, že mu nevyplatí to, co dříve slíbil. Jen proto prý chtěl mít přehled. Soud tomu ovšem neuvěřil a dal mu roční podmínku.

Iniciátor dostal dvouletou podmínku, navíc rok a půl nesmí pracovat v oboru prodeje průmyslových ložisek a podobného zařízení.

Firma nemusela přežít, říká právní zástupkyně

Hlavní obžalovaný se hned v jednací síni odvolal, komplic i státní zástupce si ponechali lhůtu pro případné odvolání. Rozsudek tak není pravomocný.

„Naštěstí náš zaměstnanec byl loajální a nezákonnou nabídku oznámil. Jinak to pro nás mohlo mít existenční následky a firma nemusela přežít,“ poznamenala právní zástupkyně málem napadené společnosti Markéta Rájecká.

Podle státního zástupce se takové případy občas v soudních síních objevují, jejich četnost však není příliš veliká. „Otázkou však zůstává, kolik z nich se podaří odhalit, případně kolik z nich je poté oznámeno policii,“ poznamenal. 

Autor: