Opilý muž sáhl přítelkyni do řízení, soudí ho za pokus o vraždu tří lidí

  12:36
Krajský soud v Ostravě začal projednávat neobvyklý případ z roku 2017, kdy podle obžaloby nyní čtyřicetiletý muž nečekaně trhl volantem auta, které řídila jeho přítelkyně. Vůz přejel do protisměru, kde se srazil s jiným. Obžalovaného soudí za pokus o vraždu tří lidí.

Muž se s přítelkyní často hádal a v osudný den 23. května se údajně rozešli. Společně ještě jeli vozem Volkswagen Polo z Ostravy do Studénky. Za volantem seděla žena, muž na místě spolujezdce.

Jak uvedl státní zástupce Vít Legerský, na silnici v katastru Bravantic ve směru od Klimkovic opilý obžalovaný najednou strhl volant do protisměru, kde zrovna projížděla Škoda Octavia s manželskou dvojicí.

„Ženě se naštěstí podařilo zabránit čelnímu střetu, ale přesto došlo k bočnímu střetu. Muž pak opět volant strhl, vinou čehož vůz vyjel mimo silnici a narazil do břehu vodního toku, ale už v malé rychlosti,“ přiblížil státní zástupce Vít Legerský.

Součet rychlostí vozů činí 150 km/h

Řidička byla zraněná, ale nebyla v ohrožení života, ostatní vyvázli bez zranění.

Znalci pak spočítali, že vůz, kde seděl obžalovaný, jel téměř osmdesátkou, protijedoucí škodovka pak zhruba sedmdesátkou. 

„Pokud se někdo rozjede stopadesátkou proti zdi, tak musí očekávat, že zemře,“ odpověděl státní zástupce součtem rychlostí na možnost, jestli obžalovaný věděl, že může zabít.

Na dotaz MF DNES řekl, že svým provedením jde o výjimečný případ, přičemž se v kraji něco podobného stalo naposledy asi před deseti lety na Opavsku.

Vyšetřovatelé překvalifikovali mužovo počínání z úmyslného ublížení na zdraví na pokud vraždy, za což mu hrozí patnáct až dvacet let vězení.

Absolutní výpadek paměti

Obžalovaný v soudní síni odmítl vypovídat s tím, že si nic nepamatuje a odkázal na dřívější výpovědi při vyšetřování.

Tehdy zmínil, že se s přítelkyní hádali, jen mu bylo divné, že zrovna ona seděla za volantem a i když se nejprve posadil dozadu, tak chtěla, aby se posadil dopředu. 

„Byl jsem opilý, vypil jsem předtím několik piv. Z jízdy si pamatuji jen dohadování a pak už nic. Pak zase až jsem se probudil v nemocnici a že jsme prý bourali,“ tvrdil.

Nezaměstnaný muž se později pokusil o sebevraždu a dochází ambulantně na psychiatrii. Současně novojičínský soud řeší jeho údajný podvod s půjčkami.

Termín vyhlášení rozsudku ještě není znám. Vypovídat má také bývalá přítelkyně, manželé z druhého vozu, další svědci i znalci.

Autor: