Ekonom dostal osm let za zpronevěru 300 milionů, peníze prosázel

  12:46
Krajský soud v Ostravě uzavřel případ mimořádně vysoké zpronevěry téměř tří stovek milionů korun z účtů strojírenské firmy ve Fulneku na Novojičínsku. Její bývalý hlavní ekonom David Sukup dostal osm let vězení, propadla mu část majetku a musí podstoupit psychiatrické léčení patologického hráčství.

Obžalovaný David Sukup při jednání Krajského soudu v Ostravě. (9. května 2022) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Součástí trestu je i čtyřletý zákaz pracovní pozice, ve které by měl finanční odpovědnost.

Sukupovi hrozilo pět až deset let vězení, nakonec přiznal vinu, ale jak soudce Roman Pokorný uvedl, vzhledem k výjimečně vysoké škodě nebylo myslitelné, aby se trest dostal ještě níže, nebo dokonce pod trestní sazbu.

Jako polehčující okolnost soudce uvedl, že se 47letý Sukup přiznal, svůj čin hned ohlásil, byť tedy až poté, co měl hovor s jednateli společnosti, a dosud vedl spořádaný rodinný život.

Od jednatelů firmy měl bezmeznou důvěru

Na druhou stranu kromě vysoké škody se podle soudu snažil některé peníze převést na své příbuzné a jednal dlouhodobě s rozmyslem.

„Zneužil bezmezné důvěry nadřízených a své počínání maskoval,“ zmínil soudce fakt, že vždy před účetními uzávěrkami převedl peníze na chvíli zpět na firemní účty.

Systém byl jednoduchý. Od roku 2012 převáděl milionové částky z účtu společnosti VVM-IPSO na své konto, odtud pak na účet v sázkové kanceláři, kde sázel na výsledky. Když vyhrál, vrátil nelegálně půjčenou sumu firmě a nechal si jen čistou výhru. Jenže když začal prohrávat, začalo se mu peněz nedostávat, a proto si začal půjčovat opětovně a stále více. Znalec uvedl, že se obžalovaný stal patologickým hráčem.

Vrátit má ještě dvě stě milionů

Zatímco trest byl zřejmý, tak soudce přiznal, že velmi náročné bylo stanovit rozsah propadnutí majetku. V některém z případů se totiž Sukup snažil převést finance na účty příbuzných, nejasné byly také zakoupené podíly ve fotbalovém klubu ve Fulneku, kde se stal místopředsedou.

Nakonec propadlo několik pozemků a také například životní pojištění, podle některých odhadů jde o zhruba deset milionů korun. Sto milionů už Sukup firmě vrátil, tyto peníze údajně nestihl prohrát.

Jenže téměř dvě stovky milionů korun musí podle soudu ještě vrátit. „V tomto ohledu jsem poměrně skeptická,“ připustila státní zástupkyně Barbora Zajícová.

Odsouzený Sukup se k verdiktu nechtěl médiím nijak vyjádřit. Jeho obhájce si však ponechal lhůtu na případné odvolání, takže rozsudek zatím není pravomocný.

Autor: