Kvůli krácení daní jsou čtyři lidé ve vazbě, přišli si na 50 milionů

  10:56
Čtyři lidé skončili ve vazbě kvůli krácení daní, hrozí jim 7 až 13 let vězení. V polovině října si pro ně přišli policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu služby. Obviněno je celkem 5 lidí a dvě právnické osoby, společně měli stát různými fiktivními fakturami a nasazenými bílými koňmi připravit o padesát milionů korun. Policisté jim zabavili majetek ve výši 38 milionů korun.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

„Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) ve dnech 15. a 16. října zasahovali na severu Moravy. V rámci akce s krycím názvem LABOR obvinili celkem 7 osob (5 fyzických a 2 právnické),“ uvedl mluvčí policie Jaroslav Ibehej. 

Kriminalisté se domnívají, že k trestné činnosti docházelo nejméně od listopadu 2017 do března 2020 v Ostravě a i na dalších místech České republiky. Policisté na případu spolupracovali s Finanční správou, především s Finančním úřadem pro Moravskoslezský kraj.

Organizovaná skupinka krátila daň z přidané hodnoty a daň z příjmů právnických osob.

„Trestná činnost měla být páchána na principu zprostředkovávání práce zahraničním pracovníkům. Z inkasovaných odměn pak mělo docházet ke snižování daňového základu za pomoci dalších v řetězci zapojených obchodních společností, které měly vystavovat faktury za fiktivní plnění. Do vedení těchto společností měli být organizátory účelově instalováni cizí státní příslušníci (tzv. bílí koně),“ popsal Ibehej.

Obvinění měli státu způsobit škodu ve výši 49,9 milionu korun, z toho 38 milionů na DPH a 11,9 milionu na dani z příjmu právnických osob.

Detektivové společně se zásahovou a pořádkovou jednotkou 15. října zadrželi pět lidí, provedli sedm domovních prohlídek a čtyři prohlídky jiných prostor.

„Osoby jsou stíhány pro zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, spáchaný ve prospěch organizované zločinecké skupiny a zvlášť závažný zločin účast na organizované zločinecké skupině,“ řekl Ibehej. V případě odsouzení jim hrozí 7 až 13 let vězení.

Policisté při prohlídkách zajistili movitý a nemovitý majetek v hodnotě cca 38 milionů korun (z toho bylo při prohlídkách zajištěno cca 10,5 milionů Kč v hotovosti), nicméně finanční šetření dále pokračuje.

Hlavním organizátorem je cizinec, proto policisté museli k zásahu přistoupit v krátké době. V poslední době se oproti minulosti zdržoval v zahraničí, dle policistů je možným důvodem souvislost s protiepidemickými opatřeními. Jakmile policisté zjistili, že se vrátil do České republiky, přistoupili k akci. 

„Věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, pobočka v Ostravě,“ doplnil Ibehej.

Autor: