Koupaliště čeká krušný rok, ztráty budou vysoké

  9:14
Místo tisíců návštěvníků stovky a vyšší náklady kvůli koronaviru. Koupaliště na severní Moravě a ve Slezsku letos kvůli pandemii čeká výjimečné léto, počítají s mimořádnou ztrátou.

ilustrační snímek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Na porubské koupaliště se vejde až deset tisíc lidí, a když počasí přeje, tisíce koupajících se tam opravdu sejdou. Letošek ale bude jiný. 

Při otevření plánovaném na 13. června tam kvůli koronavirovým opatřením smí maximálně pět stovek lidí a později nejvýše tisícovka. Přísná pravidla platí i pro ostatní areály v regionu. Zahrnují také častou dezinfekci či koordinátory dohlížející na návštěvníky. 

„Pořád doufáme, že se nařízení pro venkovní koupaliště změní. V Porubě je rozlehlý areál, i kdybychom počítali deset metrů čtverečních na osobu, tak se jich tam vejde násobně více,“ konstatovala Lenka Papajová, mluvčí společnosti Sareza, která porubské koupaliště, ale také Vodní areál Jih a Vodní svět v Moravské Ostravě provozuje.

Pro provozovatele jde o ekonomickou katastrofu. Nejen na vstupném, ale i v dalších službách. „Třeba stánkaři. Na porubském koupališti jsou dvě desítky stánků. Když může přijít jen pět set lidí, nemají šanci,“ dodala Papajová.

Omezení počtu příchozích se dotkne většiny koupališť. V Opavě denní maxima v posledních letech činila až dva tisíce lidí. V Novém Jičíně se návštěvnost při hezkém počasí šplhá přes tisícovku. Teď je koupaliště připraveno a s prvním teplým dnem může přivítat nejvýše tři sta lidí. Od 8. června pak pět set a až koncem měsíce tisíc lidí.

Náklady na otevření venkovních areálů jsou přitom letos vyšší kvůli ochranným prostředkům a dezinfekci. Roste i potřeba personálu koupaliště, aby se dařilo opatření dodržovat. Například v Krnově či v Novém Jičíně kvůli tomu v červnu už neotevřou krytý bazén.

Prostory dezinfikují i údržbáři

„S daným počtem zaměstnanců nejsme schopni zajistit obojí. Dvakrát až třikrát denně musíme dezinfikovat prostory a mít nově koordinátory, kteří budou lidem připomínat roušku a rozestupy. Do těchto služeb jsem zakomponoval i chlapy z údržby, kteří mají normálně na starosti jen technologii,“ popsal ředitel novojičínského areálu Pavel Kelar.

Na bruntálském koupališti budou funkci koordinátorů zastávat i plavčíci, v Opavě využijí zaměstnance technických služeb. „Na dodržování platných omezení a nařízení budou dohlížet naši kmenoví zaměstnanci, které budou doplňovat sezonní brigádníci především z řad studentů,“ upřesnil za Opavu provoznětechnický náměstek technických služeb Martin Girášek.

Náklady na pořízení dezinfekce odhadují provozovatelé na desetitisíce. Nakoupit museli prostředky na zvýšený úklid, ale také stojany s dezinfekcí a pro zaměstnance roušky. 

Někde otevřou až v půli června, jinde vůbec

„Opatření se mění ze dne na den. Ještě minulý týden museli mít plavčíci roušky, teď už ne. My je nakoupili, i to jsou náklady,“ komentoval vedoucí bruntálského koupaliště Ladislav Blažek.

Venkovní areály otevřou postupně. Novojičínský už je připraven a s prvním pěkným dnem přivítá návštěvníky. Totéž avizuje Krnov.

Tento pátek se měl otevřít Vodní svět v Moravské Ostravě, v sobotu pak Vodní areál Jih. Opava plánuje otevřít koupaliště v pátek 12. června, porubské koupaliště přivítá první vodomily v sobotu 13. června a Bruntál za tři týdny. Například Vítkov kvůli restrikcím koupaliště neotevře vůbec.

Podmínkou otevření ve stanovených datech je hezké počasí. Ani to letos koupání nepřeje. Zatímco loni mířily díky horku k vodě stovky lidí od prvního červnového dne a řada areálů otvírala s předstihem, letos to podle předpovědí ještě nejméně týden na koupání nebude.