Plovárnám škodil covid i počasí, ztráty počítají ve statisících

  16:56
Koupaliště v Moravskoslezském kraji mají sečteno, hlásí propad návštěvnosti v řádech tisíců i o třetinu nižší tržby. Letošní sezona byla extrémně špatná. Kromě koronaviru uškodilo i počasí.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Historicky jednou z nejslabších byla letošní letní sezona na ostravských koupalištích. Třeba na to porubské přišly o čtyři tisíce lidí méně než loni a Vodní areál Jih hlásí návštěvnický propad dokonce o 11 tisíc lidí.

Mimořádně podprůměrnou sezonu měly všechny plovárny v kraji. Podle některých více než epidemiologická opatření škodilo špatné počasí.

„Kvůli pandemii covidu-19 a počasí, které koupání ani o víkendech příliš nepřálo, byla letošní návštěvnost koupališť oproti loňskému roku nižší. Pokles jsme zaznamenali na všech našich letních koupalištích. Už loňský rok byl jeden z nejslabších a letošek byl ještě horší,“ uvedla Lenka Papajová, mluvčí společnosti Sareza, jež v Ostravě provozuje tři letní areály – kromě koupaliště v Porubě a Vodního areálu Jih i Vodní svět v Moravské Ostravě, kam přišlo přes léto 45 500 lidí, což je o 18 tisíc méně než loni.

Návštěvnické ztráty evidují koupaliště napříč regionem. V Krnově je návštěvnost necelých 23 tisíc čili o 4 500 lidí nižší, karvinské koupaliště přivítalo něco přes 19 tisíc příchozích, a tedy o 7 500 méně než předchozí rok.

„Za posledních deset let je sezona 2020 nejhorší,“ konstatoval vedoucí provozu letního koupaliště v Karviné David Kudláček.

Podle provozovatelů se na situaci podepsala epidemie koronaviru, ale také počasí. Například v Havířově, kam přišlo o celých 15 tisíc méně lidí než loni, si stěžovali na poměrně chladné a deštivé léto.

„Letošní rok kopíruje roky 2014 a 2016. Tam bylo tak málo slunečných dnů, že je to srovnatelné. Počasí umí v provozu koupaliště udělat větší problém než covid,“ komentoval ředitel Správy sportovních a rekreačních zařízení v Havířově Radek Podstawka.

Stejně to vidí v Krnově. „Situací spojenou s covidem byla sezona ovlivněna jen ve smyslu personálního obsazení, kdy jsme zařadili navíc osobu, která se zaměřila na měření teploty a kompletní dezinfekci všech ploch. Mnohem více nás zasáhlo nepříznivé počasí, které ovlivnilo návštěvnost v jednotlivých měsících,“ řekla Alžběta Nykodymová z Technických služeb Krnov.

Nejslabší byl červen, nejpříznivější srpen

Nejhorší byl červen, byl chladný a deštivý. Červenec provozovatelé hodnotí jako o něco lepší a srpen nejpříznivější.

„V srpnu se počasí umoudřilo, teploty vzduchu několikrát překročily třicítku a naše areály zaznamenaly největší srpnovou návštěvnost v historii společnosti,“ sdělila za Ostravu Lenka Papajová.

Právě počasí se podepsalo na rekordně nízkých tržbách více než koronavirus. „Když vám nepřijde několik tisíc lidí a vstupné za jednoho je sto korun, máte propad ve statisících. Navýšení nákladů na dezinfekci kvůli covidu nebylo tak markantní. Nakupujeme ji ve velkém, hygienické předpisy jsou i tak poměrně přísné,“ doplnil Radek Podstawka.

Totéž uvedla Lenka Papajová ze společnosti Sareza. „Jsme v obrovské ztrátě, co se týče návštěvnosti.“

Výraznější omezování počtu návštěvníků zažila v létě koupaliště na Karvinsku, kde byl epicentrem nákazy Důl Darkov. „V červenci a srpnu nám sluníčko docela přálo, ale nastalo poměrně velké omezování v počtu návštěvníků ze strany hygieniků. To bylo největší příčinou letošního propadu tržeb, a to o třicet procent,“ dodal David Kudláček z koupaliště v Karviné.