Začíná zřejmě poslední kolo kotlíkových dotací, kraj rozdá 850 milionů

  8:50
Zájemci o takzvanou kotlíkovou dotaci mají od středy na webu Moravskoslezského kraje přístupný systém pro vyplnění a uložení elektronické žádosti. Jejich příjem bude spuštěn 13. června v 10 hodin. Postihy za neekologické spalování, které měly začít letos v září, se zároveň nejspíš posunou o dva roky.

ilustrační snímek | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

„To by ale nemělo být důvodem, aby lidé s výměnami starého kotle za nový otáleli. Možná mají úplně poslední příležitost, jak na nový zdroj tepla získat významnou podporu,“ varoval hejtman Ivo Vondrák. Formulář je dostupný na krajském webu.

Krajský úřad získal od ministerstva životního prostředí na kotlíkové dotace takřka 850 milionů korun. Suma vyjde na výměnu zhruba šesti tisíc kotlů, což odpovídá počtu zaslaných předběžných přihlášek v regionu.

Hejtman přitom už dříve vyjádřil přání, aby zájemců bylo deset tisíc, tedy tolik, co v minulém kole dotací. Nestalo se, ale Vondrák doufá, že do ostré výzvy se přihlásí více lidí než dosud.

„Vždyť v našem regionu se podle odhadů ještě topí ve zhruba 25 tisících nevyhovujících kotlů. Pokud by byl zájem o dotaci vyšší, můžeme pak ještě ministerstvo požádat o další peníze,“ nastínil Vondrák další možný postup. Proto kraj nepočítá s omezením přijatých žádostí s tím, že lidé se o dotaci mohou hlásit až do konce srpna.

S ohledem na předpokládané postupné ukončení dodávek plynu z Ruska ministerstvo změnilo podmínky, v nichž navýšilo podporu tepelných čerpadel a naopak omezilo dotování kondenzačních kotlů na plyn.

Poslední kolo kotlíkových dotací je určeno na výměnu už nevyhovujících kotlů 1. a 2. emisní třídy. Lidé si mohou vyřídit podporu na tepelné čerpadlo a na kotle na peletky nebo kusové dřevo.

„Příspěvek také lidé mohou získat zpětně na plynové kotle, které zakoupili a instalovali od začátku minulého roku do konce letošního dubna,“ vysvětlil krajský náměstek pro regionální rozvoj Jan Krkoška.

Tepelné čerpadlo téměř zdarma

Na tepelné čerpadlo může jeden žadatel spolu s příspěvkem od kraje získat až 187,5 tisíce korun. „Spolu s dalším příspěvkem od obcí tak lze teoreticky získat čerpadlo téměř zdarma. Na kotle na biomasu pak stát přispívá 130 tisíc,“ přiblížila mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Dalším omezením je skutečnost, že nynější dotace jsou určeny nízkopříjmovým domácnostem, v nichž není průměrný měsíční příjem vyšší než 14 242 korun na jednoho člena rodiny. Například domácnosti složené z osob ve starobním nebo invalidním důchodu 3. stupně však příjmy dokládat nemusí.

Úspěšní žadatelé získají ke státnímu příspěvku i 7 500 korun od kraje a přes sto obcí přidává od dvou do dvaceti tisíc.

„Domácnosti, které nejsou nízkopříjmové, mohou získat do konce srpna příspěvek na kotle v programu Nová zelená úsporám,“ upozornil náměstek Krkoška.

Starostové z kraje uvádějí, že tyto dotace rozhodně přispěly k čistšímu ovzduší v obcích, současně se obávají, aby s razantním zvýšením cen energií lidé radši nezůstali u topení například uhlím. „Samozřejmě není dobré ani zvýšení cen kotlů i práce o desítky procent,“ uvedl například Herbert Pavera, starosta Bolatic na Opavsku.

Autor: