iDNES.cz

Při opravách opavské katedrály se našly stovky lidských koster

  16:50
V obležení lidských ostatků se ocitla opavská konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie. Kostry odkryly výkopové práce spojené s celkovou rekonstrukcí budovy. Vyzvednuté ostatky stovek někdejších Opavanů nyní pod dohledem faráře převážejí na hřbitov a tam s pietou ukládají.
Objevená kostra stará asi 2 700 let.

ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

„Ze severní strany byl již v malé hloubce celý kostel obsypán lidskými kosterními pozůstatky, které sem byly v předchozích historických etapách sváženy a zahrnuty hlínou. V některých místech jsou až dva metry nasypaných pozůstatků,“ popsal projektový manažer ostravsko-opavského biskupství Miroslav Přikryl.

Dodal, že stavební práce a s nimi spojené výkopy kvůli odvlhčení kostela tedy nepoškozují hroby z někdejšího hřbitova u kostela v centru Opavy.

Nyní nalezené kostry byly už v minulosti z hrobů vyzvednuté a nasypané přímo ke zdi kostela.

Výkopové práce kolem konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie hlídají archeologové z Národního památkového ústavu a jsou i pod pravidelnou kontrolou správce kostela, faráře Jana Czudka. Ten také dohlíží na převoz ostatků a jejich uložení na hřbitově.

„Ve spolupráci s pohřební službou je pietně ukládáme,“ upřesnil farář Czudek. Farnost celý proces také financuje. Spolupracuje s bíloveckou pohřební službou a ostatky tak míří do Bílovce.

Podle mluvčího biskupství Pavla Siudy nejsou nálezy kosterních pozůstatků při výkopových pracích u kostelů výjimečné.

„Nejbližší okolí kostelů i v dnes velkých městech bývalo obklopeno hřbitovy. Rušily se v době, kdy se město rozšiřovalo a z hygienických důvodů se hřbitovy zakládaly na místech za městem. Stejně tomu bylo také v Opavě,“ vysvětlil Siuda.

zpět na článek