iDNES.cz

Spor mezi diecézí a hasiči o ochranu kostelíku v Gutech se přiostřuje

  16:56
Nemáme důvod měnit námi navrženou protipožární ochranu obnoveného kostelíku v Třinci-Gutech. To uvedla ostravsko-opavská diecéze v reakci na to, že hasiči už podruhé projekt zamítli. A hasiče kritizuje za to, že se dožadují placeného napojení na vlastní pult ochrany. Naopak hasiči poukazují na údajné nepravdy a rovněž trvají na svém postupu.

Repliku kostela vyrobili v tesařské dílně ve valašské obci Hošťálková. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Hasiči nesouhlasí s tím, aby případné automatické oznámení o požáru směřovala k soukromé firmě, která by poté hasiče informovala. Žádají, aby signál putoval přímo na jejich pult centralizované ochrany, kde by ho zpracoval jejich operační důstojník.

„Navržené řešení podle našeho přesvědčení totiž nezaručuje, že se o případném požáru dozvíme včas. Hrozilo by prodlení v délce desítek sekund až několika minut, což může být rozhodující,“ konstatoval mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Biskupství proto projekt upravilo, ale hasiči ho opětovně smetli ze stolu. A opět zejména kvůli takzvané detekci požáru.

„S tvrzením o nedostatečné protipožární ochraně nesouhlasíme,“ konstatoval vedoucí stavebního odboru Biskupství ostravsko-opavského Václav Kotásek. Poukazuje na to, že požadavek hasičů je podle něj v rozporu s vyhláškou o technických podmínkách požární ochrany, které napojení na pult třeba bezpečnostní agentury umožňuje.

„Přesto by vlastník kostela souhlasil s napojením zabezpečení kostela na pult hasičů, není to však možné z důvodů finančních požadavků na vlastníky kulturních památek, včetně kostela v Gutech,“ vysvětlil Kotásek.

Uvedl, že za napojení gutského kostelíku na hasičský pult by diecéze měsíčně platila 3 135 korun a dalších 4 235 korun firmě, která pro hasičský záchranný sbor zajišťuje přenos dat a napojení na pult.

„Celkových 7 370 korun měsíčně není v možnostech věřících z Gutů, ale ani většiny dalších vlastníků kulturních památek. Proto je v České republice napojeno na pult HZS velice málo památek,“ konstatoval Kotásek.

Hasiči: Buď napojení na náš pult, nebo stálá hlídací služba

Biskupství chce spolupracovat s bezpečnostní agenturou, která podle Kotáska žádá zhruba sedm set korun měsíčně, tedy desetinu.

„Protože není v silách věřících z Gutů hradit dlouhodobě náklady na ostrahu objektu ze strany HZS, bude investorem opět požádáno o schválení potřetí opraveného požárně-bezpečnostního řešení, které počítá s napojením zabezpečovacího systému kostela na pult centralizované ochrany soukromé agentury, a to v souladu s platnou legislativou,“ předeslal vedoucí diecézního stavebního odboru.

Mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela uvedl, že se ve vyjádření biskupství objevují nepravdy.

„Například máme potvrzeno i naším generálním ředitelstvím, že památku lze chránit buď napojením na náš pult, nebo stálou hlídací službou. nelze to řešit komerčně,“ sdělil s tím, že hasiči do čtvrtku vydají podrobnější prohlášení.

Kostel se zatím montuje na Vsetínsku

Památkově chráněný kostel z 16. století shořel v noci na 2. srpna 2017. Oheň způsobil škodu přes dvacet milionů korun. Krajský soud Ostrava poslal za zapálení vzácného kostela tři osmnáctileté mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka do vězení na 3,5 roku, osm a devět let.

Nejvyšší trest dostal mladý muž, který akci vymyslel. Nejnižší trest obdržel chlapec, který budovu zapálil - v době činu ještě nebyl plnoletý. Osmiletý trest pak soud vynesl řidiči, který všechny na místo přivezl.

Kotásek z biskupství upozornil, že dokud nezískají povolení hasičů, na místě se nesmí stavět.

Probíhá tedy jeho montáž v Hošťálkové na Vsetínsku, v sídle dodavatele stavby. Po získání povolení pro stavbu bude kostel opět rozebrán a smontován definitivně v Gutech. Vzhledem k prodlení se stavbou se momentálně řeší výše vzniklých vícenákladů a zdroj jejich úhrady.“

Autor:
zpět na článek