Moravskoslezské nemocnice se chystají na třetí vakcínu, už nabízejí rezervace

  16:56
Ačkoli v Moravskoslezském kraji je proti koronaviru plně chráněna vakcínou teprve polovina obyvatel, což je podle odborníků málo, nemocnice už se chystají na očkování třetí dávkou.

„Zájemci, především zdravotníci a senioři očkovaní v lednu, se mohou objednávat přes centrální rezervační systém od 20. září. Očkování třetí dávkou začne 29. září. Podmínkou je uplynutí nejméně osmi měsíců od ukončeného očkování,“ řekla mluvčí Městské nemocnice Ostrava Andrea Vojkovská.

Nemocnice už stanovila dny pro různé skupiny zájemců. V pondělky a úterky od 7 do 14:45 bude očkovat veřejnost první i druhou dávkou, od středy do pátku třetí dávkou vakcíny. Zaměstnanci nemocnice se mohou v interním systému objednávat už teď, ale i jejich přeočkování začne až 29. září.

Vzhledem k tomu, že nakažených v regionu opět přibývá, denně jsou jich desítky, a zvyšuje se i počet hospitalizovaných s těžším průběhem onemocnění covid-19, hejtman Ivo Vondrák vyzývá k očkování lidi, kteří dosud vakcínu odmítali. A protože zájem o registraci do očkovacích center už delší dobu klesá, podporuje očkování bez registrace včetně výjezdů mobilních týmů.

Třetí dávka: otázky a odpovědi

Jejich služeb už využily stovky lidí. Očkování bez registrace proto pokračuje.

Například Bílovecká nemocnice nabídla od 30. srpna do 13. září tři termíny pro neregistrované a chystá další na pondělí 20. září.

„Ve třech termínech k nám dorazilo 198 neregistrovaných zájemců, ale také 87 registrovaných na první či druhou dávku,“ uvedla mluvčí nemocnice Magda Otáhalová. Podotkla, že celkem už nemocnice naočkovala přes šest tisíc lidí.

V OKD dávají za vakcinaci tři tisíce

I důlní společnost OKD minulý týden nabídla neregistrovaným očkování přímo na šachtách. „Během dvou dnů přišlo 90 lidí, což hodnotíme jako úspěch. Potěšilo nás, že přišli i rodinní příslušníci a nechali se také naočkovat,“ zmínil ředitel provozu OKD řekl David Hájek.

Firma, která zaplatila velké sumy za testování neočkovaných, motivuje zaměstnance k vakcinaci bonusem ve výši tři tisíce korun. I díky tomu hlásí 70 procent naočkovaných pracovníků včetně externích.

„Pokud k nim připočteme zaměstnance s potvrzením o prodělané nemoci covid, tak je jich 86 procent,“ řekla předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková. „A testy zůstávají negativní.“