Kvůli covidu chybí v Moravskoslezském kraji řidiči, učitelé i zdravotníci

  9:16
Ačkoli v Moravskoslezském kraji přibývá v přepočtu na obyvatele druhý nejnižší počet nakažených, i tam epidemie omikronu sílí. Hospitalizovaných naštěstí dále mírně ubývá. Kvůli nemocenské, karanténě či ošetřování člena rodiny však ubývá lidí v řadě profesí.

Dopravnímu podniku Ostrava chybějí řidiči, intervaly spojů na některých linkách se proto prodlužují. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Ve čtvrtek chybělo na pracovišti 167 lidí, což je 4,9 procenta ze všech našich zdravotníků,“ uvedla například mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová.

Potíže má i Dopravní podnik Ostrava (DPO), kterému schází téměř pětina řidičů. 

„Aktuálně nemůže pracovat okolo 190 z nich. V platnosti proto zůstávají dočasná omezení a kvůli nastupující vlně omikronu je od 1. února rozšíříme. Prodloužíme interval spojů na lince 6 na 20 minut a na lince 8 mimo špičku na 10 minut. Při zhoršení situace nelze vyloučit další omezení,“ řekla mluvčí DPO Tereza Šnoblová.

Mimo Ostravu se situace liší. Třeba zástupci společnosti OKD na Karvinsku i nemocnice v Karviné-Ráji tvrdí, že zatím jim chybí jen pár zaměstnanců. Naproti tomu nemocnici ve Frýdku-Místku jich tento týden scházelo až sedm procent.

Rozhodnutí o karanténě až za několik dní

Nejvíc ale novou vlnu covidu pociťují školy, které řeší karantény. „Je v tom chaos. Trvá řadu dní, než dostaneme výsledky PCR testů a rozhodnutí hygieniků o karanténě. Některé třídy jsou tak v karanténě třeba jen jeden den,“ nastínil ředitel ostravského gymnázia, kde je nyní v karanténě jedna třída a devět zaměstnanců. 

„Jednou přišlo rozhodnutí až ve chvíli, kdy třídě už karanténa skončila, takže žáci se celou dobu učili ve škole, ale nosili roušky,“ dodal ředitel ostravské základní školy.

„Může se to stát, protože nakažených přibývá a hygieniků je málo,“ vysvětlil mluvčí Krajské hygienické stanice Ostrava Aleš Kotrla.

Autor: