OKD přeruší kvůli koronaviru těžbu ve všech svých dolech

  15:12,  aktualizováno  19:13
Společnost OKD od zítřka přerušuje těžbu ve všech svých čtyřech dolech. Důvodem je koronavirová epidemie na šachtách. Do kraje přijel i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, aby na místě projednal aktuální opatření.

„Jedná se o rozhodnutí, ke kterému naše společnost přistoupila po zjištění nám v tuto chvíli známých výsledků z plošného testování na lokalitě ČSM...  Nejsme epidemiologickými odborníky a nadále plně důvěřujeme odborníkům z krajské hygieny, po uvážení výše uvedeného jsme se však sami rozhodli přerušit těžbu na dobu šesti týdnů na všech dolech OKD,“ sdělila za společnost Vanda Staňková, předsedkyně představenstva OKD.

Ta také v podvečer doplnila, že OKD vlivem koronaviru přijde o zhruba 40 % toho, co měla letos vytěžit. „Pokud budeme na konci roku na 50 až 60 % těžby, budeme rádi,“ řekla.

Hygiena uvádí, že z 3 403 otestovaných pracovníků dolů ČSM bylo 704 pozitivních. Podíl tak činí 20,7 %. Naprostá většina nakažených neměla žádné příznaky nebo velmi mírné.

 „Oni to neberou jako nemoc. Netušili, že jsou nakažení a nebylo na nich navenek nic poznat. Těžko jim něco vyčítat, vypadali zdravě a mysleli, že jsou zdraví,“ řekl Petr Kopřivík z Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě.

Na dole ČSA pak byli z náhodného vzorku 50 horníků všichni negativní.

Zaměstnanci, na které se bude vztahovat přerušení provozu, a tudíž budou mít překážku na straně zaměstnavatele, budou pobírat plnou průměrnou mzdu. OKD v současné době těží ve čtyřech dolech na Karvinsku, tedy ČSM-sever a ČSM-jih, Darkov a ČSA,  v nichž nyní pracuje 8400 zaměstnanců, zhruba čtvrtina z toho jsou cizinci, nejvíce Poláci.

Vedení OKD dnes také seznámilo se svým návrhem přerušení těžby svého akcionáře i konečného vlastníka.

V dolech OKD budou od pátku probíhat práce na zajištění pracovišť na dlouhodobou odstávku.

„Následně budeme provádět pouze nezbytně nutné práce pro zajištění bezpečnosti dolů. Udržovat je bude kolem 200 zaměstnanců na každé lokalitě. Při přechodu na přerušení provozu a následně před opětovným zahájením provozu bude počet fárajících zaměstnanců vyšší, a to kvůli důkladné přípravě. Přerušení se týká kromě těžby také ražení důlních děl, vybavování a likvidace porubů, upřesnil ředitel provozu OKD David Hájek.

Šlo by to i bez zavření dolů, je to však vstřícný krok

Takový postup potvrdili na podvečerní tiskové konferenci i hejtman kraje Ivo Vondrák, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, hlavní hygienička Jarmila Rážová i krajská hygienička Pavla Svrčinová. Všichni se shodli také na tom, že v současné chvíli není potřeba uzavírat Karvinou či Karvinsko.

„Taková epidemiologická data nemáme. Většina nakažených má minimální, nebo vůbec žádné příznaky, nejsou vytížená JIP oddělení nemocnic,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Epidemiolog Rastislav Maďar k tomu dodal, že klíčové nyní bude zejména nedopustit komunitní šíření viru. „Ohnisko na OKD se šestitýdenní odstávkou vynuluje. Teď je potřeba dodržovat odstupy, chovat se zodpovědně. Žádám všechny obyvatele, ať to ještě nějakou dobu vydrží,“ vzkázal Maďar.

Zmínil také, že místní epidemii koronaviru by hygienici nejspíš zvládli i bez uzavření OKD. „Každopádně ze strany firmy, je to krok, který nám velmi pomůže,“ doplnil k tomu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Hygiena do kraje také svolává posily z ostatních regionálních stanic, a to proto, aby zejména urychlila kontaktování těch lidí, kteří přišli s pozitivním člověkem do styku. „Když jsme tuto výzvu dělali naposledy, sehnali jsme navíc zhruba 40 lidí, teď by to mohlo být podobné,“ řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

A praktičtí lékaři se také nově mají vrátit k tomu, aby lidi na testy posílali pouze přes rezervační systém Státního zdravotního ústavu. Ten totiž dokáže poptávku lépe distribuovat, takže nedochází k přetížení jednotlivých odběrových center.

Hygienici si teď podle Vojtěcha dávají zhruba 14denní lhůtu, po níž situaci zhodnotí, a pak se rozhodnou o dalším postupu.