iDNES.cz

Nová moravskoslezská ohniska koronaviru vznikla mezi seniory i u soudu

  8:28
Epidemie koronaviru v Moravskoslezském kraji slábne. Velká ohniska vyhasínají, vznikají však malá. Na novém celostátním semaforu svítí kraj zeleně jako první stupeň pohotovosti. To znamená, že v regionu se vyskytuje nákaza, ale bez komunitního přenosu.

Právě přenos koronaviru v komunitě bez možnosti určit zdroj nákazy byl přitom jedním z hlavních důvodů pro zavedení protiepidemických opatření v regionu předminulý pátek.

„Pro kraj tak zelená barva znamená posun k lepšímu,“ okomentoval aktuální situaci Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Zmínil, že velká ohniska epidemie na Karvinsku vyhasínají a situace se začíná zlepšovat i na Frýdecko-Místecku. 

K novému semaforu ale dodal, že jde zatím jen o pracovní verzi. Poprvé ústav zveřejní barevné mapy v ostrém provozu až v pondělí 3. srpna.

Epidemie v kraji sice slábne, ale stále přibývají nová, malá ohniska ve firmách a organizacích, ale i sociálních a zdravotnických zařízeních. Podle epidemiologů už se ale většinou daří určit zdroj nákazy a vytrasovat kontakty nakažených.

Nakazili se soudce a administrativní pracovník

Díky tomu je nyní v karanténě například i tucet spolupracovníků dvou nakažených zaměstnanců Krajského soudu v Ostravě. To může mít dopad i na jednání.

„Nakazili se soudce a administrativní pracovník. Protože v karanténě je i celý jeden odvolací senát, musíme zrušit nejméně jeden jeho jednací den a dál se uvidí. Rozhodovat mohou i zastupující soudci, ale je doba dovolených, takže nevíme, zda se vše podaří zajistit. Pokud budou jednání zrušena, předvolané účastníky o tom budeme informovat,“ řekl místopředseda Krajského soudu Ostrava Igor Krajdl.

V kraji se od března nakazily už více než čtyři tisíce obyvatel. Podle údajů hygieniků z pondělního odpoledne 4 035, z toho jen za víkend, kdy se méně testuje a neordinují praktičtí lékaři, přibylo přes šedesát nakažených a v pondělí dalších 26. 

Nakažení i v havířovských domovech seniorů

Podle aktualizovaných dat se však již 3 319 lidí vyléčilo a 70 zemřelo – mezi posledními i dva klienti havířovského domova pro seniory. Ve dvou jeho střediscích Luna a Helios je další ohnisko nákazy – pozitivních je 11 klientů a šest zaměstnanců. Další teprve čeká testování.

Podle údajů chytré karantény, která sčítá lidi podle trvalého bydliště, se v kraji nakazilo 4 431 osob, uzdravilo se 3 402 a 79 zemřelo.

Počet hospitalizovaných lidí na území kraje v pondělí stoupl na 63. Fakultní nemocnice Ostrava pečovala o 19 lidí, z toho čtyři leží ve vážném stavu na ARO. Dalších 15 lidí leželo na infekčním oddělení nemocnice v Havířově, která léčí i část klientů místního domova pro seniory s příznaky covidu-19.

Pět klientů havířovského domova, kteří nemají příznaky nemoci, v pondělí přijala i nemocnice v Karviné - Ráji. V péči měla celkem devět nakažených a tři pacienty, kteří čekali na výsledek testu. Navýšila proto kapacitu své covid jednotky z deseti na 15 lůžek. „Reagujeme tak na situaci, kdy okolní nemocnice s výjimkou infekčního oddělení v Havířově nepřijímají pozitivní pacienty,“ sdělila mluvčí Věra Murínová.

Ve frýdecko-místecké nemocnici se nákaza rozšířila na tamním oddělení dlouhodobé následné péče – to nyní nepřijímá nové pacienty.

Opavská nemocnice buduje rozvody kyslíku

„Na našem covid oddělení leží 20 pacientů, z toho je část klientů z oddělení následné péče. Doma se léčí 17 našich pozitivních zaměstnanců, většina právě ze zmíněného oddělení následné péče, a další dva zaměstnanci jsou v karanténě,“ řekla mluvčí nemocnice Jana Březinová.

Nakažené zdravotníky, ale v mnohem menším počtu, hlásí i jiná zdravotnická zařízení v kraji.

A kvůli tomu, že v nemocnicích přibývá pacientů s koronavirem, infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě narychlo vybavuje své pokoje rozvody kyslíku.

„Většina pacientů s covidem-19 potřebuje kyslík, my jsme ho ale dosud u lůžek neměli. I proto zatím platí dohoda, že přijímáme pacienty z celého kraje i okolí, kteří mají jiné infekce než covid-19. Ale mezitím budujeme na celém oddělení rozvody kyslíku. Už jsou ve dvanácti pokojích v prvním patře a do dvou týdnů budou i ve druhém patře,“ ujistil primář oddělení Petr Kümpel.

zpět na článek