Pacienti s covidem přicházejí do nemocnice pozdě, upozorňují zdravotníci

  11:44
Epidemie koronaviru v Moravskoslezském kraji v posledních dnech mírně zpomalila, na covidových jednotkách nemocnic to však zatím není znát. Nemocní leží na pokojích i po pěti. Problémem je, že často do nemocnice přijdou bez předchozí léčby, až když nemohou dýchat. Podle zdravotníků je to pozdě.

ilustrační snímek | foto: Petr TopičMAFRA

„Stále zažíváme peklo. Máme více pacientů než před Velikonocemi, na pokojích leží po čtyřech až pěti, aby se vešli. A pořád se opakuje stejný scénář – pacienti k nám přicházejí zbytečně pozdě a pak čekají zázraky. Všichni se modlí, aby to vůbec zvládli, ale ne vždy se to bohužel podaří,“ líčí situaci mluvčí nemocnice v Karviné-Ráji Věra Murínová.

Podle ní přichází většina pacientů osmý až desátý den po prvních příznacích, aniž se předtím jakkoli léčili. „Správně by měli hned kontaktovat svého praktického lékaře. Ten má zhodnotit jejich zdravotní stav a zahájit léčbu, nebo je včas odeslat do nemocnice,“ vysvětluje.

Lékař může předepsat ivermektin, který má bránit zhoršení stavu. I v nemocnicích lze hospitalizovaným v počáteční fázi nemoci covid-19 podat léky ivermektin, remdesivir nebo rekonvalescentní plazmu.

Na infekčních odděleních v Ostravě, Opavě a Havířově mohou rizikoví pacienti dostat ambulantně infuzi léku bamlanivimab, což je monoklonální protilátka.

„Bohužel většina lidí s covidem jen leží doma a čeká, že to samo přejde, i když se jejich stav viditelně zhoršuje. K nám pak přicházejí ve stavu silně rozvinutého zápalu plic, kdy už se nemohou sami ani nadechnout. Na podání plazmy, remdesiviru či ivermektinu je pozdě. Lékaři pak řeší hlavně komplikace spojené se zápalem plic, což je problém zejména pro starší a chronicky nemocné,“ říká mluvčí.

Stejnou zkušenost potvrzuje i kardiolog Jan Pavlas, který nyní pracuje na infekční ambulanci v Městské nemocnici Ostrava. „I k nám přichází většina pacientů v rozmezí od pátého do desátého dne od prvních příznaků, často už s rozvinutým zápalem plic,“ líčí lékař. „Řada z nich kontaktovala své lékaře a dostala od nich léky na teplotu a kašel, nebo při zhoršení stavu antibiotika, ta ale ne vždy zaberou.“

Pavlas tvrdí, že praktičtí lékaři zatím mají při léčbě covidu velmi omezené možnosti. Proto jim obvykle doporučuje, aby stav pacientů telefonicky konzultovali s nemocnicí.

„A při dušnosti či snížené saturaci kyslíkem by měli pacienty, zejména seniory, vždy poslat na kontrolu do nemocnice,“ radí Jan Pavlas.