iDNES.cz

Lidé vyjíždějí z domovů jako při běžném podzimu, ukazují data operátorů

  18:20
Severní Morava a Slezsko jsou regionem, kde je pohyb lidí při protiepidemických opatřeních vyšší než jinde v České republice. Ukázal to projekt Atlas mobility, jenž zpracovává provozní data mobilních operátorů. Potvrzuje také, že zatímco na jaře byly ulice liduprázdné, nyní již lidé doma nezůstávají.

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„V podzimní vlně je v Moravskoslezském kraji útlum mobility měřený počtem nevyjíždějících zhruba poloviční oproti jarní,“ uvedl Miroslav Vozňák z Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. 

Informace čerpá z dat takzvaného Atlasu mobility, projektu, který počítá pohyby lidí z anonymizovaných provozních údajů mobilní sítě v národním superpočítačovém centru umístěném v porubském univerzitním kampusu.

Zaznamenávají se takzvaní nevyjíždějící, tedy lidé, kteří zůstávají doma. Právě data o nich jsou nejlépe vypovídajícími údaji o změnách v mobilitě obyvatel.

A právě doma zůstává v Moravskoslezském kraji ve srovnání s republikovým průměrem málo lidí. „Měřený pokles mobility je v Moravskoslezském kraji o 12 procent pod průměrem České republiky,“ upřesnil Vozňák.

Nadprůměrné zůstávají doma na Ústecku a Liberecku

Stejně jako v Moravskoslezském kraji lidé nezůstávají doma ani v Olomouckém a Pardubickém kraji. Naopak nadprůměrně se i nyní na podzim pohyb obyvatel zastavil v Ústeckém a Libereckém kraji, kde je počet nevyjíždějících ještě o 10 procent vyšší než činí republikový průměr.

Letošní podzim je podle Vozňáka srovnatelný s jiným běžným podzimem na severu Moravy a ve Slezsku.

„Zatímco v první vlně lidé opravdu zůstávali mnohem více doma, tak ve druhé vlně jsou více v pohybu, a to navzdory opatřením vlády,“ poznamenal vědec.

Data Atlasu mobility ukazují, že v kraji na podzim pohyb obyvatel pozvolně klesal až do 9. listopadu, kdy se trend zastavil a stav měřené mobility se stabilizoval. A rozdíly jsou i mezi jednotlivými městy v kraji. Atlas mobility veřejně publikuje data pro všechna města nad 50 tisíc obyvatel.

Data vyhodnocuje superpočítač

Nejméně lidí zůstává doma v Karviné a Frýdku-Místku. Nejvíce v Havířově a v Ostravě. „Rozdíl mezi nimi je až dvacet procent,“ popsal Vozňák.

Data každý den vyhodnocují superpočítače v IT4Innovations národním superpočítačovém centru, které je součástí Vysoké školy báňské - Technické univerzity. Nesleduje konkrétní SIM karty, ale z velkého počtu provozních údajů mobilní sítě získává informace o pohybu v území.

„Vidíme změny mezi základnovými stanicemi mobilní sítě a ty mapujeme do prostorových prvků území jako je městská část, obec, kraj a podobně. Sledované ukazatele se vyhodnocují ze sítě, ve které je 5,1 milionu unikátních SIM karet,“ upřesnil Vozňák.

Výstupy s detailem po dnech ve všech krajích a městech nad 50 tisíc obyvatel jsou dostupné na webu projektu.

Sedmnáctého listopadu útlum pohybu o 40 procent

Na základě získaných dat umí vědci v portálu Atlasu mobility ČR také zjistit, jaká byla daný den mobilita obyvatel oproti běžnému dni v podobném období.

„Například víme, že v neděli 25. října byl pohyb obyvatel oproti jiným nedělím podstatně vyšší. Počet nevyjíždějících, klesl v průměru o 66 procent, což může být mimo jiné způsobeno i velmi pěkným počasím,“ uvedl příklad.

Naopak ve sváteční den 17. listopadu se pohyb oproti běžnému úterý utlumil o čtyřicet procent. „To souvisí s útlumem ekonomických aktivit během státního svátku,“ komentoval Vozňák s tím, že neděli 25. října byla podobná i neděle 15. listopadu, kdy se vyvedlo počasí a lidi vytáhly ven volnočasové aktivity.

zpět na článek