iDNES.cz

Zasypávat doly, či ne? Moravskoslezský kraj bouřlivě řešil další těžbu

  8:52
Nikoli jen seznámení s aktuálním stavem, ale pořádně živá debata s protikladnými názory. Tak vypadal na posledním krajském zastupitelstvu bod, ve kterém Jakub Unucka, náměstek pro průmysl a energetiku, pravidelně informuje o možnostech prodloužení těžby černého uhlí na Karvinsku a řešení energetické krize v regionu.

V současnosti se zpracovává studie, co by znamenalo nezasypání Dolů Darkov a ČSA. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Těžit se bude nejméně do konce roku 2023, takže máme zajištěno uhlí pro topnou sezonu 2022 až 2023 a 2023 až 2024. Zda bude těžba pokračovat dále, záleží na tom, jestli se OKD podaří získat všechna potřebná povolení, a to zejména z Polska,“ přiblížil Unucka (ODS).

Dodal, že se rovněž zpracovává studie, co by znamenalo nezasypání Dolů Darkov a ČSA. A že se pokračuje se zavážením dolu ve Staříči a začne i likvidace Dolu Frenštát.

Zastupitel Marek Vysocký zvolený za SPD, nyní bez politické příslušnosti, řekl, že se mu nelíbí zavážení Dolu Frenštát. „Vzpomeňte na to, jak Německo podlehlo greendealismu, likvidovali tam jaderné elektrárny a dneska jsou tam, kde byl Baťa s dřevákami. A stejně dopadneme brzy my, když zlikvidujete naše jediné zdroje energie,“ konstatoval s tím, že pak musíme dovážet uhlí z Austrálie.

Na to hejtman Ivo Vondrák (ANO) poznamenal, že právě on požádal současnou vládu, aby pozdržela zavíraní dolů, ale u Dolu Frenštát bylo rozhodnuto už mnohem dříve a mimo krajský úřad.

„Jsem zastáncem toho, aby se tyto doly uzavřely dočasným způsobem, nikoli trvalým,“ nastínil Vondrák svůj postoj. „Proto se domnívám, že se uhlí bude řešit dále. Technologie těžby totiž mohou být odlišné od současných a mnohem šetrnější k životnímu prostředí,“ poznamenal.

Do debaty se zapojila zastupitelka Zuzana Klusová (Piráti), a to s náhledem na uhlí zcela opačným. „Místo toho, abychom se vraceli k fosilním palivům, tak bychom naopak měli udělat velký skok vpřed. S obnovitelnými zdroji energie jsme ani nezačali, nevidím na každé druhé střeše soláry, nevidím ani bioplynky,“ poznamenala.

Připustila, že nějakou dobu bude uhlí ještě zapotřebí. „Ale už se připravujme na budoucnost a nevracejme se zpět,“ zdůraznila.

Fotovoltaika kraji rozhodně nestačí

Hejtmana tím podle jeho dalších výroků takzvaně nadzvedla. „Omlouvá vás, že jste humanitně vzdělána, ale zdroje energie se nevytvářejí politickým rozhodnutím, jsou dány fyzikou, chemií a přírodními zákony,“ řekl.

Doplnil, že pomocí fotovoltaiky se rozhodně nevyrobí dostatek energie pro obyvatele a firmy kraje. „Musíme energetiku vnímat jako realitu danou přírodními zákony, nikoli politickými proklamacemi,“ poznamenal.

Náměstek Unucka připojil, že uhelná komise se v roce 2020 odmítla černým uhlím zabývat jako menšinovým problémem. „Doufám, že se opět objeví na stole,“ řekl.

Do debaty se vložil komunistický zastupitel a někdejší náměstek hejtmana Josef Babka. Potvrdil, že v Praze dlouho nikoho nezajímalo, že tento kraj je z více než sedmdesáti procent napojen na černé uhlí. „Proto jsme protestovali, když hejtman a pan Unucka souhlasili s ukončením těžby,“ kritizoval a zmínil i Důl Frenštát.

„Žádný stát na světě si nedovolí nechat takové energetické zásoby v zemi. Jistě budou jednou využity. To, jak se nyní doly likvidují, si nedovolil ani Hitler za války,“ konstatoval Babka.

Hejtman odmítl, že by s uzavřením dolů souhlasil. „Dokonce jsem na jednání na ministerstvu financí možná až moc agresivně upozornil, že ekonomika OKD je jedna věc, ale ekonomika celého regionu druhá,“ přiblížil Vondrák.

Hejtman také zastupitelce Klusové nabídl příručku Energetická prvouka. „Neberte to prosím jako nějaké zesměšňování, je to totiž seriózní debata z pohledu odborného, nikoli aktivistického,“ zakončil.

Autor:
zpět na článek