iDNES.cz

Bahno sedalo pomalu, Bruntál nestihl požádat o dotaci na vyčištění rybníka

  15:10
Na dostatečnou vrstvu bahna na dně Kobylího rybníka čekala radnice v Bruntále. Na odtěžení sedimentu sice může město čerpat dotaci, ale aby peníze získalo, musí mít vrstva bahna minimálně čtyřicet centimetrů. Nyní se zdá, že bahna je dost. Lhůta pro podávání žádostí o podporu ale vypršela, je tedy potřeba počkat.

Pohled na Kobylí rybník. Takto vypadá dnes | foto: Jiří Koreník

„Tento měsíc jsme nechali změřit sílu vrstvy bahna na dně rybníka. Průměrně je ho 43 centimetrů. Hlavní požadavek na udělení dotace tedy vodní plocha plní. Ještě před čtyřmi lety nám přitom několik centimetrů scházelo,“ sdělil Jiří Ondrášek, tiskový mluvčí města Bruntál.

Pro čerpání podpory ministerstva zemědělství je potřeba splnit i další podmínky. „Důležité je také složení samotného nánosu. Musí být využitelný třeba pro zemědělskou činnost. To je ale u Kobylího rybníka v pořádku, nejnovější testy nám informaci potvrdily,“ doplnil Ondrášek.

Město kvůli čekání na postupné usazování sedimentu nestihlo uzávěrku příjmu žádostí. Dotační program vyhlásilo ministerstvo zemědělství v srpnu letošního roku, přihlášky mohly obce a některé státní podniky posílat do půlky září.

„Teď čekáme na vyhlášení další výzvy v rámci dotačního programu. Dokud nebudeme mít peníze z ministerstva, odstranění sedimentu nepřipadá v úvahu,“ řekl Ondrášek.

Vedení Bruntálu má s rybníkem velké plány. „Máme návrh, který počítá s plovoucí promenádou. Ta by byla na břehu u panelových domů. Zároveň by bylo molo spojené lany s ostrovem,“ sdělil Ondrášek.

Podle zastupitelů bude vodní plocha hezčí. Příroda uprostřed města tak potěší více obyvatel.

Zatím se údržba rybníka soustředila na okolí. „Zeleň na březích i na ostrůvku necháváme pravidelně udržovat. Při revitalizaci sídliště Dolní jsme nechali opravit chodníky okolo rybníka. Vyměnit a přidat lavičky i odpadkové koše. Ze strany od panelových domů přibylo nové zábradlí,“ shrnul Ondrášek.

V rybníce se teď ve studenější části roku koupou otužilci. Naposledy se odbahňoval před více než třiceti lety.

zpět na článek