iDNES.cz

Opavu vede změněná koalice. Po sporech s primátorem ji opustili Piráti

  12:10
Ve zjitřené atmosféře v pondělí opavští zastupitelé odvolali náměstkyni primátora Hanu Brňákovou (Piráti a Opavané). Nahradil ji Petr Orieščík, starosta Suchých Lazců (ČSSD). Částečnou obměnu vedení Opavy vyvolalo nedávné vypovězení koaliční smlouvy uskupením Piráti a Opavané. Jako důvod uvedli zásahy primátora Tomáše Navrátila do kompetencí náměstkyně. Mění se i složení radních.
Zasedání brněnského zastupitelstva (17. června, 2014).

ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Namísto Pavla Kořízka a Jana Štěrby z Pirátů a Opavanů jsou nově radními René Černohorský (ČSSD) a Dalibor Hudec (Zelená pro Opavu).

O částečné změně vedení města se včera jednalo téměř celé dopoledne, kdy se zastupitelé nejprve přeli, zda hlasovat tajně, či veřejně, poté diskutovali obsazení jednotlivých pozic i počet náměstků a radních.

Primátor Opavy Tomáš Navrátil.

Primátor Opavy Tomáš Navrátil.

Hana Brňáková mimo jiné vyzvala Navrátila k omluvě. „Hlavní příčinou vypovězení koaliční smlouvy byl dlouhodobý způsob jednání a chování Tomáše Navrátila. Ten se snaží svými výroky nás poškodit v očích veřejnosti i kolegů, naše argumenty označuje za nepravdivé a manipulativní, vyjadřuje se o nás jako o nekompetentním partnerovi a svá tvrzení není schopen doložit věcnými argumenty,“ uvedla. Navrátil omluvu vyloučil. „Já si za svými slovy stojím. Pirátům a Opavanům děkuji za práci během uplynulých dvou let,“ řekl.

Jako konkrétní příklady uvedla Brňáková jednání primátora s ředitelem Slezského divadla o rozpočtu a úsporách bez jejího vědomí, návrh na odvolání ředitele ZŠ Otická předložený primátorem, zasahování do personálního složení odborů magistrátu či zásahy do organizační struktury Opavské kulturní organizace. 

Podle Tomáše Navrátila jsou tyto důvody nepravdivé a manipulativní. „Osobně se domnívám, že za kauzou stojí politická ochrana jejich problematického člena zaměstnaného v městské příspěvkové organizaci, kterou odmítám,“ komentoval Tomáš Navrátil.

Piráty a Opavany v koalici nahradila ČSSD. Nový náměstek Petr Orieščík má v kompetenci rozvoj města, informatiku, školství a kulturu. Prvním náměstkem primátora se stal Igor Hendrych.

zpět na článek