Aktivita klíšťat v Moravskoslezském kraji i v celé republice se v těchto dnech pohybuje na třetím až čtvrtém stupni rizika napadení. Česko zároveň patří k zemím s největším výskytem infikovaných klíšťat v Evropě.
Státní zdravotní ústav eviduje ročně stovky lidí nakažených klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou, což jsou nejznámější závažná onemocnění způsobená klíšťaty. Nemocných přibývá a tento trend pokračuje i letos.
Tipy, jak se chránit před klíšťaty. Začněte správným výběrem oblečení |
Čtvrtý stupeň aktivity vykazují v Moravskoslezském kraji aktuálně například klíšťata na Bruntálsku, Jesenicku nebo Opavsku. V tamní Slezské nemocnici se léčí několik pacientů se závažným průběhem encefalitidy.
„V roce 2023 bylo na našem oddělení hospitalizováno celkem dvacet pacientů s touto diagnózou. V letošním roce máme již třináct pacientů. Jedná se tedy o evidentní nárůst,“ řekla primářka infekčního oddělení Kateřina Šprochová Firleyová.
Klíště obecnéJediným vývojovým stadiem klíštěte, kdy nemůže žádnou nemoc přenášet, je larva. Líhnou se vždy zdravé a mohou se pouze nakazit samy z krve hostitele. Ve vyšších vývojových stádiích již klíště přenáší nebezpečné infekční nemoci jako borelióza, klíšťová encefalitida či ehrlichióza. Vyskytuje se ve vlhčích lesích s vyšším rostlinným i keřovitým podrostem – na okrajích cest, loukách, stráních i v městských parcích a na zahradách. Aktivní je většinou od jara do pozdního podzimu. |
Čtyři z těchto pacientů leží na jednotce intenzivní péče. „Je mezi nimi muž ze Šumperska, který má těžké neurologické postižení obou ramenních pletenců a jedné nohy a není jisté, jestli bude ještě někdy chodit,“ informovala lékařka.
Infikovaná klíšťata se vyskytují ve všech regionech a díky mírnějším zimám posledních let se jim daří i ve vyšších nadmořských výškách. Krajská hygienická stanice v Ostravě zaznamenala za červen šest nových případů klíšťové encefalitidy. Někteří se léčí v ostravské fakultní nemocnici.
„Na klinice infekčního lékařství máme pacienty jak s klíšťovou encefalitidou, tak s boreliózou. Mají zánět mozkových blan a mozku. Případy jsou lehčí i těžší s nutností pobytu na jednotce intenzivní péče,“ sdělila primářka kliniky Lenka Petrušová.
Klíšťovou encefalitidu, která ve výjimečných případech končí smrtí, přenášejí podle lékařů i klíšťata v nižším vývojovém stadiu, takzvané nymfy, které člověk pouhým okem nevidí.
24. června 2008 |
„Další cesta přenosu je požití nepasterizovaného mléka infikovaných zvířat. V minulosti jsme měli hospitalizovanou celou rodinu, včetně dětí, která se takto nakazila. Chovali kozy a pili jejich mléko,“ řekla primářka Šprochová Firleyová.
Dodala, že člověk se může nakazit i tak, že holýma rukama vytahuje klíště domácím zvířatům.
Větší riziko nákazy hrozí od klíšťat z měst než z lesa, ukázal výzkum |
Primářka zdůraznila, že encefalitida je velmi zákeřné onemocnění, na které není lék. „Existuje prevence v podobě očkování. Proočkovanost populace v České republice je ale velmi nízká, asi pětadvacet procent,“ uvedla.
S největším počtem onemocnění způsobených klíšťaty se podle šéfa oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jana Kynčla potýkají například také pobaltské země, kde je podobné klima jako v Česku. Je přesvědčený, že negativní trend v počtu nakažených může zastavit očkování.
„Důkazy o účinnosti očkování proti klíšťové encefalitidě existují zejména v Rakousku. Před zahájením očkování byl v Česku a Rakousku zhruba stejný počet nemocných. Protože je tam proočkovanost zhruba osmdesát procent, mají tam sto až sto padesát případů ročně, tedy několikanásobně méně než v České republice,“ řekl Kynčl.
Klíšťata nesplachovat, ve vodě přežijí a mají blízko k intimním partiím, říká vědec |
Letošní klíšťová sezona je podle agrometeoroložky Lenky Hájkové neobvyklá. „Vyplývá to právě z vyšší vlhkosti způsobené srážkami. A specifické pro letošní rok je také to, že klíšťata se zaktivizovala už v únoru. Biologická křivka klíštěte se v příznivých podmínkách posouvá. Je možné, že klíště stihne více generací, podobně jako kůrovec,“ shrnula možné vyhlídky.