iDNES.cz

Prvním dětem s mozkovou obrnou hradí zdravotní pojišťovny drahou péči

  19:20,  aktualizováno  19:40
Do lázní v Klimkovicích nastoupily první tři děti s mozkovou obrnou, kterým intenzivní rehabilitaci proplatí zdravotní pojišťovna. Pro rodiče je to zcela zásadní změna. Dosud peníze sháněli u sponzorů nebo ve sbírkách.

Mezi prvními dětmi, kterým stát hradí nákladnou léčbu následků mozkové obrny, patří i Ondřej Husták. | foto: Ivana Gračková, Sanatoria Klimkovice

Malému Ondrovi už je tři a půl roku, ale kvůli dětské mozkové obrně nedokáže chodit ani sedět. „Sám se dokáže jen přetočit ze zad na bříško. Díky cvičení už může i sedět, ale jen s oporou,“ říká jeho matka Linda Hustáková z Havířova. Nezbývá jí než syna stále nosit nebo vozit v kočárku.

Štěpánovi bude v srpnu pět let. Má stejnou diagnózu jako Ondřej, ale je na tom lépe. Začal sice později než jeho vrstevníci, ale na první pohled už chodí jako jiné děti. Také se však neobejde bez pomoci.

„Bez opory nepřekoná ani malou překážku, nesejde třeba ze schodů a kvůli oslabenému svalstvu nevyleze ani na židli, natož na prolézačku na hřišti,“ popisuje jeho matka Lucie Kilnarová z Příbora.

Teď obě ženy doufají, že fyzický stav jejich dětí se výrazně zlepší. Následující čtyři týdny totiž společně stráví v Sanatoriích Klimkovice, kde chlapci začali s intenzivní neurorehabilitací ve speciálním programu.

Za měsíční pobyt s celodenními rehabilitačními procedurami a hlavně intenzivním cvičením s fyzioterapeutem dosud platili rodiče všech dětí 60 až 120 tisíc korun. Záleželo na tom, kolik přispěly zdravotní pojišťovny na základní lázeňskou péči.

Ondřej i Štěpán už sice rehabilitovali v Klimkovicích několikrát, ale tak náročný program absolvují poprvé a jejich rodiče nic platit nemusí. Jde totiž o první děti v zemi, kterým drahou péči zaplatí stát, přesněji zdravotní pojišťovna.

„Zdravotní pojišťovny RBP a Škoda jsou první, se kterými máme uzavřenou smlouvu. S dalšími jednáme o konečné výši úhrady,“ říká Jozef Dejčík, jednatel Sanatorií Klimkovice, které jako první v Česku nabízejí tuto péči bezplatně.

Začala intenzivní neurorehabilitace

Rodiče dětí s dětskou mozkovou obrnou usilovali několik let, aby stát zařadil nákladné, ale účinné intenzivní neurorehabilitace do seznamu výkonů hrazených zdravotními pojišťovnami. Uspěli loni.

Mnoho dětí ale zatím stejnou šanci jako Ondra se Štěpánem nemá. Důvodů je víc. Od ledna mohou sice odborné léčebné ústavy, které splní podmínky, žádat zdravotní pojišťovny o nasmlouvání ošetřovacího dne s kódem 00035, ale žadatelů je málo a smluv ještě méně. 

Například Lázně Darkov v Karviné chtěly s intenzivní neurorehabilitací dětí začít v dubnu, ale kvůli koronavirové pandemii s tím počítají až koncem roku. A nejsou jediné.

Péče bude i jinde, ale později

„Máme vybavení, přístroje i předběžný souhlas pojišťoven, ale kvůli koronaviru jsme museli řešit jiné věci a intenzivní neurorehabilitace dětí odložit. Začneme ve druhém pololetí,“ slibuje ředitel Hamzovy léčebny v Luži–Košumberku na Chrudimsku Václav Volejník.

Asi nejdál jsou s přípravami Janské Lázně na Trutnovsku. „První děti chceme přijmout v srpnu,“ říká ředitel lázní Martin Voženílek.

Zástupci velkých pojišťoven, VZP a ČPZP, uvedli, že zatím neuzavřeli žádnou smlouvu. Jednají ale s několika žadateli. Konkrétně se Sanatorii Klimkovice nyní řeší cenu režijních nákladů.

zpět na článek