iDNES.cz

Hledání firmy na přeměnu Karnoly se zdržuje, o projektu se rozhodne v únoru

  18:40
Už v tomto týdnu měla být jasná skutečná částka nutná na proměnu vyhořelé budovy textilní továrny Karnola v Krnově v unikátní muzeum. Výběrové řízení na zhotovitele se ale protahuje, zastupitelé tak o projektu nerozhodnou do konce roku, jak se předpokládalo.

Andrea Šírová ve vyhořelé dezinatuře krnovské Karnoly asi dva týdny po požáru | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zatím mají k dispozici projektový odhad nákladů na revitalizaci památky a nově i představu o tom, na kolik přijde roční provoz. Ukončení zadávacího řízení se mění kvůli rostoucímu počtu dotazů stavebních firem.

„V současnosti je lhůta pro podání nabídek stanovena do 30. prosince 2019. Posunutí termínu nastalo zatím dvakrát,“ sdělila vedoucí odboru veřejných zakázek krnovské radnice Klára Hazuchová s tím, že další posun nelze vyloučit.

Teprve nejvýhodnější nabídka se předloží zastupitelům a ti rozhodnou o dalším postupu. „Předpokládáme, že k tomu dojde na únorovém jednání,“ konstatovala mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Zatím se pracuje s projektovým odhadem. „Ten činí včetně DPH 200 milionů korun,“ řekl Michal Skalka z odboru strategického rozvoje.

Požár předpokládanou cenu proměny Karnoly v unikátní textilní muzeum téměř zdvojnásobil. Krnov nepřišel o evropskou dotaci 95 milionů a dalších 10 milionů získal od kraje, zbývající podíl města je ale víc než pětkrát vyšší. Z původních 18 vzrostl na 95 milionů.

Poměrně vysoko se můžou vyšplhat i náklady na provoz muzea. Ty pro město vyčíslila ředitelka Městského informačního a kulturního střediska Petra Manczalová. „Nejnižší částka se pohybuje okolo 3,5 milionu korun, ta nejvyšší dosahuje 14 milionů. Záleží na vybrané variantě provozu – na počtu dnů a odpracovaných hodin, počtu pracovníků,“ vysvětlila.

Čtrnáctimilionový odhad nákladů platí pro plně personálně obsazené muzeum s provozem šest dní v týdnu po deseti hodinách denně. Kdyby bylo otevřeno tři dny po pěti hodinách, tak si provoz v plném počtu lidí vyžádá zhruba 11 milionů. Odhady platí pro provoz muzea včetně programového pracovníka na doprovodné akce.

Vedení města přiznává, že i tato čísla jsou rozhodující pro další kroky. „Částky se nabalují na sebe a rostou tak vysoko, že je potřeba pečlivě zvážit další postup. Na stole je několik variant,“ uvedl místostarosta Pavel Moravec s tím, že výše nákladů, s nimiž se zastupitelé seznámili na jednání v pondělí vpodvečer, mnohé překvapily.

Odstraňování škod po požáru pokračuje. Po požáru zmražené historické vzorníky a dezénové knihy vysouší Národní technické muzeum v Praze. Prvních 27 beden materiálů v úterý město přebralo zpět.

Budova bývalé přádelny s dílnou vzorkovny včetně strojního vybavení v areálu továrny Alois Larisch v Krnově je jednou z dvaceti národních kulturních památek v kraji. Obnovu potřebuje jako jediná.

„Žádná jiná není v havarijním stavu,“ upřesnila Petra Batková z Národního památkového ústavu.

zpět na článek