iDNES.cz

Krnov hledá stavaře pro přeměnu textilky Karnola zničené požárem

  15:04
Bezmála dva roky času vzal zničující požár přeměně brownfieldu uprostřed Krnova v kulturní, společenské a vzdělávací centrum. Z chátrající továrny Karnola mělo být už příští rok unikátní muzeum textilního průmyslu. Oheň jeho vznik posunul i prodražil.

Návrh podoby areálu bývalé krnovské textilky Karnola | foto: Vizualizace: Atelier Raw, studio Ulma

„Když v prosinci 2017 zachvátil požár bývalou přádelnu s dílnou vzorkovny v areálu Karnoly, která je národní kulturní památkou, město právě řešilo výběr firmy, jež provede stavební úpravy budov. Po téměř dvou letech je přeměna Karnoly na muzeum ve stejné fázi,“ informovala mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Krnov má za sebou přepracování projektu na obnovu továrny i čekání, zda mu zůstane slíbená bezmála stomilionová evropská dotace, a radní právě schválili znění písemné výzvy veřejné soutěže včetně zadávacích podmínek veřejné zakázky a smlouvy o dílo.

Příští týden by měl být po vyjádření Centra pro regionální rozvoj tendr vyhlášen. Na podání nabídek budou mít zájemci minimálně dvacet pracovních dnů, otevírání obálek se předpokládá v posledním listopadovém týdnu.

„Pokud všechno půjde podle stanoveného harmonogramu, měli bychom na konci listopadu znát nejvýhodnější nabídku. Tu pak předložíme zastupitelstvu města, které rozhodne o dalším postupu,“ konstatovala vedoucí veřejných zakázek Klára Hazuchová.

Oheň téměř zdvojnásobil cenu projektu

Hlasování zastupitelů bude pro Karnolu klíčové. Oheň předpokládanou cenu celého projektu téměř zdvojnásobil. Město sice nepřišlo o pětadevadesátimilionovou evropskou dotaci a dalších deset milionů získalo od hejtmanství. Zbývající podíl města se ale více než zpětinásobil. Z původních osmnácti vzrostl na 95 milionů korun.

„Odhad celkových nákladů na revitalizaci Karnoly je kolem 200 milionů korun,“ uvedla mluvčí Círová. Skutečnou cenu však ukáže až výsledek výběrového řízení. Zastupitelé pak rozhodnou, zda s tak vysokou investicí souhlasí.

Požár nejvíce poškodil to nejcennější, vybavení dílny vzorkovny, v níž se navrhovaly vzory tkanin pro jednotlivé sezony. Ta se nachází v objektu bývalé přádelny z roku 1900, je národní kulturní památkou a má být základem textilního muzea. Tamní tkalcovské stavy, vzorníky látek a dezénové knihy poškodil oheň i voda při následném hašení.

Vzorníky a dezénové knihy jsou nyní v depozitářích Národního technického muzea v Praze. Po požáru byly zmražené, aby nebyly zcela znehodnoceny.

„Tento týden začalo jejich vysoušení, a to od těch méně poškozených,“ sdělila vedoucí Městského muzea v Krnově Ivana Zajícová. Po vysušení všech vzorníků se vyberou ty, které se zrestaurují a budou součástí muzejní expozice.

Ke každému z textilních strojů vzniká restaurační záměr na jeho obnovu. „K nim se následně vyjádří památkáři a teprve pak bude na restaurování strojů vyhlášeno zadávací řízení,“ upřesnila mluvčí Círová.

zpět na článek