Kácení stromů v Porubě sklidilo kritiku, je však součástí obnovy náměstí

  9:14
Překvapení a nevoli vyvolalo u některých Ostravanů kácení stromů v lokalitě u porubského krytého bazénu. „Porubská radnice dnes kácí desítky stromů na náměstí Družby – u Bohemie a bazénu. Na webu přitom vyhlásila soutěž Vyfoťte přírodu v Porubě,“ upozornil redakci MF DNES znepokojený čtenář.

V dubnu začíná první etapou revitalizace náměstí Družby. | foto: Vizualizace: Atelier 38

Mluvčí Poruby Martin Otipka potvrdil, že kácení objednala radnice. Ujistil ale, že z lokality mizí především starší, nemocné a neperspektivní stromy, které brzy nahradí nové.

„Kácení souvisí s plánovanou revitalizací náměstí Družby. Právě začíná první etapa, a to obnova parku u Bohemie. Rozhodně se bude výrazně více sázet než kácet. A místní obyvatelé o záměru vědí,“ uvedl. 

Na revitalizaci náměstí Družby se obvod chystal delší dobu. Čekal, až získá finanční spoluúčast města. Jen první etapa totiž vyjde na 15,3 milionu korun. A protože peníze už obvod slíbené má, v dubnu začne náměstí dostávat novou podobu.

„Je to lokalita, která si zaslouží zatraktivnit. Do zpracování návrhu proměny byla zapojena i veřejnost. Některé návrhy a podněty občanů jsou součástí projektu,“ uvedla místostarostka Poruby Petra Brodová.

Proměna je rozdělena do několika etap. První právě začala a skončí do konce roku. Druhá, úprava prostoru před obchodním centrem Bohemia, má začít také ještě letos.

Park by se měl stát významnou klidovou zónou. Kromě stromů přibudou i květinové záhony a kvalitní trávník. Ale změn tam bude víc.

„Lidé chtěli, aby park nadále sloužil k volnému výběhu psů. Ten zůstane zachován. V parku však vznikne i řada odpočinkových míst, přibude například pítko a veřejná toaleta, kterou lidé často žádali,“ popsala nejdůležitější změny Brodová. „Samozřejmostí budou nové chodníky, lavičky a koše. Chystáme také jednu chytrou lavičku s wi-fi signálem i nové osvětlení,“ doplnila.

Autor: