iDNES.cz

Na Hlučínsku vyzkouší jako první v Česku vést optický kabel kanalizací

  8:56
V Ludgeřovicích na Hlučínsku povedou jako první v Česku optický kabel kanalizací. Hodlají tím zajistit pevné vysokorychlostní internetové připojení pro každou domácnost při minimálním kopání v ulicích.

ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Speciální postup Ludgeřovice nejprve vyzkoušejí v části obce, poté jej rozšíří na celé území.

„Máme novou ulici, kde vyroste šestatřicet domků, obec tam síťovala pozemky. Předpokládáme, že do konce příštího roku bude lokalita zastavěná. V této nové čtvrti systém otestujeme, do konce roku tam optiku zavedeme,“ přiblížil starosta Ludgeřovic Daniel Havlík.

V testovacím provozu v ulici U Kapličky, kde nedaleko místních rybníků nová čtvrť vzniká, bude systém půl roku. Poté by se příští rok rozšířil do celé obce.

Do celkových devětadvaceti kilometrů místní kanalizace nejprve robot nainstaluje speciální spony a chráničky, do nichž pak uloží optické vlákno. Kanalizaci je však potřeba před takovou instalací tlakově vyčistit.

Způsob vedení optického kabelu kanalizační sítí si nechala patentovat ostravská firma za200.cz. Jeho výjimečnost je mimo jiné ve schopnosti protáhnout kabel i odpadními zatáčkami.

Metoda se téměř obejde bez kopání

Testování v Ludgeřovicích je společným projektem firmy a obce. „Vývoj trval přes tři roky,“ uvedl jednatel společnosti Michal Najman, autor nápadu.

Metoda umožní připojit jednotlivé domy k internetu optickým kabelem, aniž by bylo třeba rozkopat obec, jediné výkopové práce se provádějí na pozemcích zákazníka.

Autor novinky už se na veřejné debatě sešel s ludgeřovickými občany, kde jim záměr podrobně představil a vysvětlil.

„Je technologicky neutrální, což znamená, že instalovaných vedení v kanalizaci mohou využívat všichni poskytovatelé internetu,“ uvedl.

Firma na sebe bere všechny náklady instalace systému. Ludgeřovice coby testovací obec poskytnutím své obecní kanalizace garantují použití sítě všem poskytovatelům internetu.

„Kabel povede vždy na hranici pozemku do šachtice. Internetový kabel se tímto způsobem dostane téměř do každé domácnosti. Máme odkanalizovanou celou obec, jen několik domků není možné připojit,“ konstatoval starosta.

Přichycení a vedení kabelu splaškovým potrubím by mělo odolat i tlakovému čištění stoky. Systém už má za sebou zkoušky v testovacím potrubí, které odolnost při takové činnosti zjišťovaly.

Zajímají se i okolní obce

Nyní se Ludgeřovičtí mohou k internetu připojit pouze vzduchem. „Pokud člověk nemá pevnou linku, a tu dnes má málokdo,“ komentoval starosta Havlík.

Stejnou situaci s internetem řeší drtivá většina menších obcí v kraji. Podle Havlíka už se některé na možnosti vedení internetového kabelu kanalizací ptají.

„Ano, už se několik obcí o náš projekt zajímalo. Většinou jde o obce z okolí, které se o našem záměru dozvěděly. V jednom případě volali i z jiného kraje,“ popsal ludgeřovický starosta.

V České republice budou Ludgeřovice ve využití kanalizace pro vedení kabelu, jehož prostřednictvím se domácnost připojí na internet, s největší pravděpodobností první. V evropském kontextu využívá podobný způsob vedení kabelového spojení například Švýcarsko.

zpět na článek