iDNES.cz

Školáci i studenti mohou v Ostravě navštěvovat Junior univerzitu

  8:18
Kroužky, přednášky, workshopy a vědecké projekty z oblasti techniky, přírodních věd a ekonomie nabízí od tohoto semestru Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) v rámci nově otevřené Junior univerzity.

Areál Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. | foto: VŠB-TU Ostrava

Výukový program mohou navštěvovat školáci od sedmi let až po maturanty. Cílem projektu je rozvíjet studenty a zpopularizovat odpovídající obory VŠB-TUO. Letos budou programy zdarma, do budoucnosti však organizátoři plánují zavést školné.

Junior univerzita je systém neformálního vzdělávání, ve kterém mohou děti a dospívající studovat po celou dobu školní docházky, nejedná se o jednoroční kurz. „Postupně tak poznají všechny naše obory a prohloubí si znalosti v těch, které je baví nejvíc,“ přiblížila koordinátorka projektu Jarmila Černá.

Studenti si po registraci na webu sami zvolí, co budou chtít navštěvovat. Přihlašovat se mohou v průběhu celého roku. Za splněné programy získají body a odměny, jejich vyhodnocení se uskuteční každoročně na slavnostních promocích. Podle počtu bodů získají studenti tituly a další hodnocení, jako jsou odznaky a diplomy odbornosti.

„Projekt je unikátní pro osobní rozvoj, žáci a studenti díky němu mohou trávit čas smysluplně, získají skvělé zážitky, podobně založené kamarády a zjistí, jak to na takové univerzitě chodí,“ dodala Černá.

Účastníkům kroužků, workshopů a dalších aktivit se otevřou i laboratoře na VŠB-TUO. „Junior univerzita je součástí projektu Zlepši si techniku, který popularizuje technické, přírodovědné a ekonomické obory. Univerzitní pedagogové pro žáky základních i středních škol připravují přednášky, workshopy, soutěže či kroužky, které se odehrávají na univerzitě, nebo jezdí přímo do vyučování a na projektové dny,“ řekla mluvčí VŠB-TUO Petra Halíková.

Autor:
zpět na článek