Okolí ostravského kostela sv. Ducha se promění, přibude i vodní plocha

  16:18
Soutěž o návrh na novou podobu okolí kostela sv. Ducha v městském obvodu Ostrava-Jih má svého vítěze. Stali se jím architekti brněnského ateliéru m2au. Porotci při hodnocení mimo jiné ocenili nápaditý mobiliář, který vychází z geometrických tvarů okenních otvorů kostela.

Místo parkoviště by u kostela sv. Ducha měla být vodní plocha, pohled od Výškovické ulice. | foto: ateliér m2au

„U vítězného návrhu jsme ocenili zpracování univerzálního otevřeného prostoru před kostelem směrem k Výškovické ulici, ale také jeho protipól v podobě jednotícího parku, který obepíná budovu ze zbylých tří stran,“ okomentoval navržené řešení předseda poroty, architekt Tomáš Bindr.

Architekti umístili před kostel vodní mělkou plochu, která by se měla nacházet v místě současného kostela. Kolem kostela by pak měly být stromy, mezi něž tvůrci vítězného návrhu začlenili prostor pro konání komunitních akcí, například i zázemí pro letní kino. Stromořadí navíc zakryje sousední ubytovnu.

„Nechybí ani parkovací stání, která jsou včleněna pod stromy vedle stavby. V části před obchodním komplexem Kotva bude dětské hřiště a venkovní posilovna,“ přiblížil projekt další člen poroty, ředitel Městského ateliéru prostorového plánování a architektury Ondřej Vysloužil.

„Kostel sv. Ducha architekta Marka Štěpána bezesporu patří mezi nejvýraznější novodobé ostravské stavby. Jsem proto velmi ráda, že se podařilo najít shodu s městským obvodem, nerealizovat původní návrh prosté technické opravy území, ale jít cestou architektonické soutěže, jejímž cílem je především najít nejlepší možný směr pro daný úkol a kvalitního partnera pro další práci,“ uvedla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová s tím, že v následujících týdnech město s vítězi zahájí jednání o smlouvě na projektové práce.

Rekonstrukce prostoru by se mohla uskutečnit v roce 2025 až 2026 a předpokládané náklady na realizaci odhadují radní do 100 milionů korun.

Autor: