Pod jezem ve Frýdlantu umírají lidé. I kvůli krádežím záchranných pomůcek

  13:42
V pátek se u jezu ve Frýdlantu nad Ostravicí utopili tři mladí lidé. Nejsou první, kteří na tomto místě zahynuli. Před několika lety se zde utopil muž, který do řeky skočil pro svého psa. Ačkoli tady Povodí Odry pravidelně instaluje záchranné pomůcky, zloději je odsud odnášejí.

Na splavu ve Frýdlantu nad Ostravicí se v pátek odpoledne topili tři muži. Kamarádi dva z vody vytáhli a oživovali je. Resuscitaci následně převzali záchranáři, ale i přes poskytnutou pomoc oba muži zemřeli. Tělo třetího nalezli policejní potápěči v sobotu dopoledne.

„Jez ve Frýdlantu nad Ostravicí patří mezi ty nebezpečné. Povodí Odry proto tento jez a některé další vybavilo informačními tabulemi, které poskytují informace, jak pomoci tonoucím, a také záchranné pomůcky. Ty jsou však pravidelně ničeny a kradeny,“ uvedla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

O tom, že jez ve Frýdlantu je opravdu zrádný, svědčí nejen páteční utonutí tří mladých mužů. Utopených tady pamatují mnohem víc. Například v roce 2014 zde čtyřiatřicetiletý muž skočil do řeky, aby pomohl svému psovi. Sám se však již z vodního víru nedostal a nakonec zůstal pod hladinou. Po patnácti až dvaceti minutách jej na břeh vytáhli přivolaní hasiči.

„Pacient byl v bezvědomí, bezdeší a také ve stavu selhání krevního oběhu. Posádky zdravotnické záchranné služby ihned zahájily resuscitační pokusy za použití přístrojové techniky a léků. Nakrátko se jim podařilo obnovit srdeční činnost, následně však došlo opětovně k zástavě. Veškerá snaha o záchranu postiženého se ukázala jako marná a zasahující lékař nakonec po více než hodině resuscitace musel konstatovat smrt pacienta,“ uvedl tehdy mluvčí záchranky Lukáš Humpl.

U splavu se tvoří víry

O tom, že je koupání v Ostravici nebezpečné, místní dobře vědí. „Od malička nás všichni před koupáním u jezu všichni varovali, zvlášť, když je v řece hodně vody. Tvoří se tam nebezpečné víry,“ řekla iDnes.cz jedna z místních obyvatelek.

Nedaleko od místa páteční tragédie se v červnu minulého roku převrátil raft se třemi vodáky. Na rozvodněné řece se v nebezpečné situaci ocitly dvě děti a jeden dospělý. Vrtulník jedno z dětí přepravil do nemocnice, i přes snahu lékařů osmiletá dívka zemřela.

Autor: