Vandal poškodil pamětní mohylu Jana Palacha na hoře Smrk v Beskydech

  12:46
Pamětní mohylu se vzpomínkou na Jana Palacha na hoře Smrk v Beskydech někdo poškodil. Událost vyšetřuje policie, místní jsou z ní v šoku. Je možné, že na kopec šel někdo se zlým úmyslem schválně.

Pamětní desku nechala vyrobit a nainstalovat obec Ostravice. | foto: Obec Ostravice

Z mohyly na Smrku jsou vyházené kameny, rozbité jsou dřevěné části. Někdo navíc odnesl těžkou žulovou desku a pokusil se zničit fotku Jana Palacha, která na desce byla.

„Desku jsme našli zhruba pětadvacet metrů od místa, na kterém byla původně. Někdo ji musel kutálet, je opravdu těžká, navíc je k ní přilepený kámen. Policisté, kteří přijeli událost vyšetřovat, ji nemohli ani odnést,“ řekla Pavlína Stankayová, starostka obce Ostravice.

Právě Ostravice desku před několika lety zaplatila. „Deska nás stála skoro třináct tisíc, je to poškození majetku. Nechávali jsme to tam celé budovat, betonovat. Teď musíme zajistit odvoz a opravu,“ dodala starostka.

Poškození ohlásil v obci místní člověk před několika dny, už minulou sobotu ale měla být mohyla poškozená.

Při budování památníku v roce 2019 dovezli patnáctikilogramovou desku do kopců záchranáři z Horské služby, na místo ji potom odnesli lidé v batohu na výročí padesáti let od tragické smrti Jana Palacha.

„Když jsme ji nechávali vyrábět, schválně jsme chtěli těžkou. Takovou žulovou desku není jednoduché odnést,“ řekla Stankayová.

Starostka si také myslí, že se nejednalo o spontánní úmysl. „Někdo to musel mít vymyšlené a připravené. Takovou věc neuděláte tak, že se naštvete, nebo opijete na místě, a začnete ničit,“ uvedla.

Na Smrku je také pamětní deska Johna Lennona. I ta je prý poničená.

Autor: