Děti v pandemii přibraly i patnáct kilo nad normál, upozorňuje primář

  15:42
Nuda, ztráta disciplíny i pohybu, přejídání se. Podle primáře dětského oddělení Nemocnice AGEL v Ostravě-Vítkovicích měla pandemie koronaviru neblahý důsledek i ve značně větším množství dětí, které mají problémy se svou hmotností. Výjimkou nejsou ani případy patnácti kilogramů nad doporučenou váhou.

Děti většinou zůstávaly doma a vyučovalo se přes počítač. Skončily i různé kroužky a další mimoškolní aktivity.

„Dříve měly děti alespoň minimum pohybu pro cestě do školy a ze školy, i v hodinách tělesné výchovy. Část z nich pak v kroužcích nebo při sportovních aktivitách s rodiči. To vše na rok téměř odpadlo,“ vysvětlil uznávaný odborník.

Doplnil, že důležitou roli hrála i nuda, která v kombinaci s pobytem doma láká k ledničkám i zásobám sladkostí.

„Přitom jídelníček měl být v čase distanční výluky a omezení volnočasových aktivit přizpůsoben sníženému výdeji energie. Nárůst váhy pak negativně ovlivňuje nejen fyzické zdraví dětí, ale také to duševní,“ upozornil Boženský.

Primář dětského oddělení Nemocnice AGEL Ostrava - Vítkovice Jan Boženský.

Primář dětského oddělení Nemocnice AGEL Ostrava - Vítkovice Jan Boženský.

Nepříznivý vývoj sleduje v ordinacích nemocnice, kam přicházejí rodiče se svými dětmi, které trápí výrazná nadváha až otylost.

„Děti kromě nevhodného jídelníčku a nedostatku pohybu ztratily i disciplínu, motivaci, režim o sociální návyky. Mění se jejich celkové chování a přibrání na váze je pak už jedním z mnoha důsledků,“ přiblížil pediatr.

Připomíná, že snaha o návrat do pravidelného režimu, správných stravovacích návyků a dosažení kýženého snížení hmotnosti vyžaduje vytrvalost. „Úprava hmotnosti totiž nikdy nepřichází ze dne na den,“ konstatoval Boženský.

Autor: