iDNES.cz

Spor o roušky. Vedení firmy Hyundai povolalo dělníky na kárný pohovor

  9:18
Několik dělníků v automobilce Hyundai v pátek absolvovalo kárný pohovor s nadřízenými, protože si odmítli nasadit roušku. Zaměstnanci se hájí tím, že jim práce v roušce ztěžuje fyzicky namáhavou práci. Zároveň se také domáhají pracovních přestávek. Kvůli sporu o pauzy se předseda podnikových odborů Patrik Fupšo obrátil na Státní úřad inspekce práce se stížností.

Zaměstnanci automobilky Hyundai v Nošovicích končí první směnu po čtrnáctidenní výluce. (14. dubna 2020) | foto: Alexandr SatinskýMAFRA

„Děláme fyzicky náročnou práci, rouška ji ztěžuje. Je absurdní, že kvůli třem nakaženým v malé hale nosí roušku 3 300 zaměstnanců. Vedení korejské firmy nařídilo, že je máme od 1. září používat jako osobní ochranný pracovní prostředek (OOPP), ale odmítá postupovat podle legislativy a umožnit nám tři bezpečnostní přestávky v délce nejméně 15 + 10 + 10 minut. I proto jsme já a kolegové roušku odmítali,“ popsal pokáraný 32letý muž.

Firmy v kraji jsou optimistické, zakázek pomalu přibývá

Předseda podnikových odborů Patrik Fupšo kvůli přestávkám podal stížnost k Státnímu úřadu inspekce práce. Když neuspěje, zřejmě požádá o pomoc soud. 

„Rouška nařízená zaměstnavatelem spadá do kategorie OOPP a zaměstnavatel je povinen poskytnout bezpečnostní přestávky dané vládním nařízením,“ vysvětlil Fupšo. Podle zaměstnavatele je to však jinak.

Redakce MF DNES proto oslovila ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo práce a sociálních věcí, inspektorát práce, krajskou hygienickou stanici a další odborníky s otázkami, zda zaměstnavatel má právo nařídit roušky a zda v tom případě mají zaměstnanci nárok na bezpečnostní přestávky. Někdo neodpověděl vůbec, někdo zčásti, ale nikdo zcela jasně, protože legislativa se pohybuje na pomezí několika resortů, je stará, roušky přímo nezmiňuje, a ve výkladu tak panuje chaos.

Dělníci se domáhají přestávek

Zástupci úřadů se shodli v tom, že zaměstnavatel má právo používání roušek nařídit. „Povinností každého zaměstnavatele je vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a podle zákoníku práce musí předcházet rizikům. Pokud stanoví riziko možné nákazy onemocněním covid-19, které nelze dostatečně omezit jinak, je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnancům OOPP dýchacích cest, například roušky, ústenky či respirátory,“ řekl mluvčí Státního úřadu inspekce práce Richard Kolibač s tím, že k bezpečnostním přestávkám se inspektorát vyjádřit nemůže.

Podle ostravských hygieniků nepatří roušky mezi OOPP, proto nevzniká nárok na bezpečnostní přestávky. Stejně to vidí i firma. „Roušky nechrání zaměstnance při práci. Je to hygienická ochrana před kapénkovou nákazou,“ řekl mluvčí automobilky Petr Michnik.

V nošovické Hyundai věří, že krizi i s pomocí nových vozů brzy překonají

Jenže MF DNES má k dispozici písemný záznam kárného pohovoru s dělníkem, kde mu nadřízený vytýká, že „odmítl používat OOPP předepsaný zaměstnavatelem“. „Vedoucí chybně použil zažitý termín. Firma ho ve spojení s rouškami nepoužívá,“ řekl Michnik. 

Odboráři ale poukazují na dohodu se zástupci zaměstnavatelů. Tu potvrdila i Martina Kroupová ze Svazu průmyslu a dopravy ČR. „Shodli jsme se s odbory, že roušky nařízené zaměstnavatelem patří mezi OOPP a lidé mají nárok na bezpečnostní přestávky. Ale příští týden to ještě bude řešit pracovní tým pro bezpečnost práce Rady hospodářské a sociální dohody ČR,“ uvedla Kroupová.

Na jasné stanovisko čeká asi deset tisíc dělníků z Hyundai i dodavatelských firem, kde jsou roušky nyní také povinné.

Autor:
zpět na článek