Rodina se otrávila z hub nasbíraných na zahradě. Pozor u bedel, radí mykolog

  10:30
V ostravských nemocnicích skončili v pondělí tři členové rodiny, kteří snědli houby nasbírané na zahradě. Takové problémy může podle mykologa působit sbírání některých druhů bedel nebo žampionů.

Bedla zahradní není prokazatelně jedovatá, ale často způsobuje silné alergické reakce. Její konzumace se proto nedoporučuje. | foto: Jan Kramoliš

Sucho v ústech, závratě, nevolnost a bolesti břicha. S takovými příznaky skončili v pondělí ve dvou ostravských nemocnicích osmašedesátiletý muž a šestačtyřicetiletá a dvacetiletá žena z Mariánských Hor. 

„Podle zjištěných informací předtím rodina nasbírala houby na zahradě a použila je jako součást připravovaného pokrmu,“ uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl. Záchranáři neupřesnili, o jakou houbu se jednalo.

Jaromír Malík z České mykologické společnosti v obecné rovině varuje zahrádkáře například před sběrem některých druhů bedel.

Fotogalerie

„Například bedly zahradní, které rostou na zahradách u kompostů i u černých skládek, působí řadě lidí po konzumaci potíže. Ze stejného důvodu dávejte pozor i na bedly zardělé,“ nabádá Malík.

U žampionů rostoucích na zahradách je zase nutné vyhýbat se pečárce zápašné. I její konzumace může končit výplachem žaludku v nemocnici.

„Je charakteristická nepříjemným zápachem i kanárkovou žlutí, stačí trochu zarýt do hlízy po vytažení,“ radí mykolog.

Splést se lidé mohou i při sběru špičky obecné. „Ta je sama o sobě velmi pěkná jedlá houba. Ale dá se splést s několika druhy menších hub. Proto by ji měli sbírat jen ti, kteří jsou si jistí,“ dodal Malík.

Autor: