Čeladná kupuje hotel v centru obce, který prodělával už před lety

  8:40
Čeladná na Frýdecko-Místecku rozhodla o nákupu hotelu Prosper v centru beskydské obce. Hlasování zastupitelů však předcházela ostrá debata, zda je takový nákup prozíravý a obci nenadělá více škody než užitku.

Majitelem hotelu Prosper v Čeladné na Frýdecko-Místecku se stane obec. | foto: Hotel Prosper

„Tak snad je za to nezavřou,“ komentoval rozhodnutí čeladenských zastupitelů koupit za 68 milionů korun hotel Prosper jeden z účastníků jednání zastupitelstva.

Reagoval tak na výsledek více než dvouhodinové debaty starosty Pavola Lukši, zastupitelů a obyvatel obce, při níž došlo i na osobní útoky a invektivy. Nakonec zastupitelé rozhodnutí hotel koupit přijali v poměru třináct ku dvěma.

O zjitřenou atmosféru v obci se postaral hlavně autor letáku, který v minulých dnech přišel do schránek většiny obyvatel Čeladné. Ten tvrdí, že je hotel zadlužený, cena přemrštěná a obec vlastně vůbec neví, proč by jej měla kupovat.

„Jde o jedinečnou příležitost získat budovu a pozemek v centru obce, taková se už nemusí opakovat,“ obhajoval možnost nákupu čeladenský starosta. „Podařilo se nám vyjednat i velice výhodný úvěr.“

Na studii proveditelnosti nebyl čas

Výhrady proti koupi hotelu vlastněnému Vítězslavem Kopalem, podnikatelem v oblasti obnovitelných zdrojů, byly i proti rychlosti, s jakou se mělo hlasovat. Podle vedení ale více času nebylo.

„Dokud se neudělá studie proveditelnosti, neměli bychom hlasovat,“ varovala jedna zastupitelka.

Marně. Většina o nákupu rozhodla. Obec chce nyní pro hotel, jehož hospodaření skončilo v mnohamilionové ztrátě ještě před krizí – už v roce 2018 – najít nájemce a rozhodnout, zda v něm vzniknou byty s pečovatelskou službou, startovací byty, nebo třeba apartmány.

Zda se hotel pro takové přestavby dispozičně vůbec hodí, zastupitelé nezjišťovali. Podle informací redakce může být ale právě toto velkým problémem.

Hotel Prosper stojí v centru Čeladné, naproti tamního náměstí.

Hotel Prosper stojí v centru Čeladné, naproti tamního náměstí.