iDNES.cz

Kraj zařídil exhejtmanovi místo šéfa sportcentra, stěžují si kritici

  11:40
Výběrové řízení šité na míru pro někdejšího hejtmana Miroslava Nováka uspořádal podle některých kritiků Krajský úřad v Ostravě. Vítěz se měl stát novým ředitelem Vzdělávacího a sportovního centra Bílá, organizace vzniklé teprve v září, do níž byl začleněn majetek bývalého lesnického učiliště na Bílé v Beskydech.

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

„Celé to bylo připraveno tak, aby zvítězil někdejší hejtman Novák,“ řekl MF DNES pod slibem zachování anonymity člověk, který se v oblasti školství pohybuje. A informaci nezávisle potvrdili i další dva lidé.

„Na kraji se mezi lidmi, kteří mají oblast školství na starost, vědělo, že výběrové řízení není košer, že ‚vítěz‘ je předem dán,“ dodává další zdroj.

S tím ale Miroslav Novák, absolvent stavební průmyslovky, který ve výběrovém řízení skutečně zvítězil a od Nového roku je ředitelem Vzdělávacího a sportovního centra (VSC) Bílá, odmítá.

„Myslel jsem, že doba, kdy jsem mohl za špatné ovzduší, úbytek obyvatel v kraji, málo letadel z Mošnova a snad i uprchlickou krizi v Evropě, je pryč,“ odmítá Miroslav Novák, že by mu bylo výběrové řízení ušito na míru.

„Já se za nic stydět nemusím. Po mně zůstal majetek kraje o třetinu vyšší než před mým nástupem, zůstal přebytkový rozpočet, nevracelo se jediné euro do Bruselu, kraj měl nejvyšší možný rating, jakého mohl dosáhnout,“ podotýká Novák.

Funkce ředitele na Bílé podle někdejšího hejtmana nebyla jedinou, o níž uvažoval.

„Politika dnes již není pro vizionáře a budovatele, tak jsem jí dal vale. Přihlásil jsem se do pár výběrových řízení a vybral si nakonec Bílou, která je výzvou,“ řekl Novák.

Požadavky: Středoškolské vzdělání a plná svéprávnost

Oponenti ale trvají na tom, že měl bývalý hejtman Novák cestu k vítězství pečlivě umetenou.

Napovídají tomu podle nich například podmínky výběrového řízení, kdy kraji stačilo středoškolské vzdělání, které má právě Miroslav Novák, úsměvný pak byl například požadavek „plné svéprávnosti“ uchazeče.

„V letech 2016 až 2018 bylo vyhlášeno celkem 47 výběrových řízení na vedoucí pracovní místo ředitele krajské organizace. V jednom případě uspěl uchazeč se středoškolským vzděláním a v jednom případě uspěla uchazečka s vyšším odborným vzděláním,“ řekla mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

„U výběrových řízení na vedoucí pracovní místa ředitelů uspěli v souladu s vyhlášenými požadavky vždy uchazeči s vysokoškolským vzděláním,“ dodala mluvčí.

Kraj chystá rekonstrukci za desítky milionů

A výběrové řízení se nelíbilo ani některým politikům. „Šéf školského výboru zastupitelstva z toho nebyl nadšený,“ řekl jeden ze zdrojů MF DNES.

Šéfem školského výboru krajského zastupitelstva je Jaromír Radkovský z hnutí ANO. „Bez komentáře,“ odpověděl Radkovský na dotaz redakce.

Při jednání zastupitelstva o vzniku VSC Bílá hlasovali pro všichni přítomní zastupitelé, ovšem s jedinou výjimkou. Jaromír Radkovský se hlasování zdržel.

O zájmu svého předchůdce věděl i současný hejtman. „Ptali se mě, zda by mi nevadilo, kdyby se pan Novák ucházel o místo ředitele té organizace,“ komentoval situaci Ivo Vondrák. „Ale já přece nemohu někomu zakazovat ucházet se o místo. Víc o tom nevím,“ prohlásil Vondrák.

Letos se počítá se ztrátou střediska

Kraj má s VSC Bílá velké plány. Středisko čeká rekonstrukce, předběžně se počítá minimálně se 70 až 100 miliony korun.

Novák chce usilovat o okamžité zvýšení obsazenosti sportcentra mimo hlavní sezonu. „Chystám také plán investic s využitím externích zdrojů, zajištění dlouhodobé ekonomické soběstačnosti a dlouhodobé partnerství se sportovními kluby a vzdělávacími institucemi,“ popsal své plány Miroslav Novák.

Podle důvodové zprávy zastupitelstva hospodařilo středisko v roce 2017 se ziskem 129 tisíc korun. Letos počítá se ztrátou, na níž se mají mimo jiné podílet náklady na plat nového ředitele.

„Náklady spojené s provozováním doplňkové činnosti na Bílé dosáhly za rok 2017 4,74 milionu korun, výnosy z vlastní činnosti - zejména poskytování ubytovacích a stravovacích služeb- dosáhly částky 4,87 milionu korun. Zisk je tedy 129 tisíc korun,“ uvádí důvodová zpráva zastupitelstva ke vzniku centra.

A důvodová zpráva přináší ještě jeden zajímavý detail o pozadí vzniku střediska. „Zřízení VSC Bílá bylo projednáno ve výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost dne 16. 8. 2018, přičemž hlasováním členů výboru nebylo přijato usnesení.“

zpět na článek