Díky speciálnímu endoskopu operují v Ostravě vyhřezlé ploténky šetrně

  13:56
Část lidí, kteří trpí bolestmi zad kvůli vyhřezlé ploténce, má šanci zbavit se potíží šetrněji než velkou operací. Lékaři Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava jako jediní v kraji operují ploténky miniinvazivně – s pomocí speciálního endoskopu.

Přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Radim Lipina při operaci. | foto: Fakultní nemocnice Ostrava

Tento přístroj zatím využívají pouze u čistého výhřezu meziobratlové ploténky. Přednosta kliniky Radim Lipina ale předpokládá, že spektrum diagnóz brzy rozšíří.

„Endoskopické a miniinvazivní operativě se věnujeme už několik desetiletí. Endoskop používáme zejména při operacích nádorů mozku a některých vrozených vad,“ uvedl Lipina. 

Dodal, že největší výhodou endoskopického přístupu při operaci páteře je minimální narušení tkání, které páteř drží.

„Svaly nemusíme odpreparovávat. Stačí je kousek naříznout, abychom se dostali do meziobratlového prostoru a odstranili ploténku, která tlačí na nervový kořen,“ popsal neurochirurg Michael Mrůzek.

Po třídenní hospitalizaci domů. A bez bolesti

Lékaři předpokládají, že do konce roku touto metodou pomohou asi padesáti pacientům. Až ji rozšíří na další diagnózy, ročně udělají endoskopicky až 150 operací páteře.

Výkon na páteři trvá asi hodinu, nutná je plná anestezie. Pacient, který před operací trpí bolestí a často nemůže chodit, začíná rehabilitovat už druhý den po výkonu a po třídenní hospitalizaci odchází domů.

„Poslední měsíc jsem jenom ležela, takže první kroky po operaci byly trochu nejisté. Ale necítím žádnou bolest,“ řekla pár hodin po zákroku pacientka Lenka Novotná.

Endoskop testovali i v Karviné

Endoskopické operace páteře chtějí co nejdříve zahájit i neurochirurgové Městské nemocnice Ostrava.

Metodu už před šesti lety zkoušeli lékaři Karvinské hornické nemocnice. Endoskop měli půjčený, operovali do deseti pacientů. 

„Protože jich na našem pracovišti bylo málo, dál jsme metodu nerozvíjeli. Přes deset let se ale věnujeme miniinvazivní stabilizaci bederní páteře. Takto šetrně operujeme téměř všechny pacienty,“ řekl primář oddělení chirurgie páteře David Buzek.

Autor: